VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cheban(ka) ve velkoměstě

Mnichov, Cheb - Reportáž studentky chebského gymnázia z pobytu v bavorském Mnichově.

23.8.2013
SDÍLEJ:

HOA MI NGUYEN je sedmnáctiletá studentka chebského gymnázia, která se nyní vzdělává na kurzu v jazykové škole Deutschakademie v Mnichově. Do této bavorské metropole přijela, aby zlepšila svou němčinu jak účastí na kurzu, tak absorbováním jazyka v ulicích.Foto: Archív studentky

Lidé. Všude, kam se podívám, jsou stovky lidí, proudící ze všech stran. Ale přitom je stále pořádek. Nikdo se s nikým nestrká, každý si jde v klidu svojí cestou, a když říkám v klidu, tak to myslím doslova. Vypadá to, že tu nikdo nikam nespěchá.

Nejméně třetina davu stačí během chůze operovat se svým smartphonem a téměř každý, kdo nejde sám, je zabrán do příjemného rozhovoru se svým společníkem. Podél ulice leží nespočet restaurací, bister a stánků s fast foodem a všechny židle jsou alespoň z poloviny plné, jelikož lavičku aby tady jeden pohledal. Na první pohled je Mnichov město zlenivělých velkoměšťáků, ti však tvoří jen malý zlomek celkové diverzity zdejšího obyvatelstva.

Z jiného úhlu pohledu

Ukazuje se, že výše popisovaný dojem je možné mít jen během odpoledne na místech, jako je například Karlsplatz. Jedná se o destinaci, do které

lidé míří za účelem odpočinku a nákupů.

Vyjdeme-li na ulici v ranních či dopoledních hodinách, můžeme narazit na spoustu uspěchaných lidí v kancelářském i civilním oblečení. Lidé se srážejí na schodech vedoucích na metro, spěšně se jeden druhému omlouvají a spěchají dál. Na ulici je nutno dávat pozor, kam se šlape, jelikož jsou na chodnících vyznačeny pruhy určené pro cyklisty, jichž je tu opravdu mnoho. Na kolech zahlédneme jak studenty a pány v oblecích, tak seniory a celé rodiny. Dalo by se říci, že po každém kilometru se po straně ulice nachází stojan s koly k zapůjčení a před každým vchodem do metra jsou k nalezení další stojany k uzamčení kol těch, kteří si jdou něco vyřídit a pak si své kolo na cestě zpět zase vyzvednou.

Mnichov je jedna velká placka, takže vlastně ani není divu, že je zde kolo tak populárním dopravním prostředkem. Co mě udivuje nejvíce, je však etnická rozmanitost davu. Na ulicích je slyšet nespočet různých řečí, jež nevycházejí pouze z úst turistů. Nejčastěji zde lze zaslechnout italštinu, turečtinu a místy španělštinu. Do očí, jež nejsou takové rozmanitosti uvyklé, pak udeří zejména zahalené tváře tureckých žen a volné plátěné oblečení afrických mužů.

Doprava a doleva

Mnichovská hromadná doprava je kapitolou sama pro sebe. Kdo by předpokládal, že je podobná té pražské, kde jezdí tři linky metra, byl by na velikém omylu. Linek metra, tzv. U-Bahn, přičemž U je zkratka pro Unter („pod"), v centru jezdí sedm a kromě nespočtu tramvajových a autobusových linek fungují také vlakové linky S-Bahn, S pro Straße („ulice"), jichž je dohromady deset a na rozdíl od metra a tramvají jezdí až do příměstských oblastí.

Stanice metra jsou z větší části jednoduše dekorované, přičemž dominantní je vždy ta barva, kterou je daná linka vyznačená na mapách, což napomáhá přehlednosti především na přestupních stanicích. Některé stanice jsou dekorované více, většinou se jedná o populární turistické destinace, jako je například Olympiazentrum, Karlsplatz, Sonnenstraße poblíž Karlsplatz, Odeonsplatz či Thalkirchen Tierpark, ale například menší stanice Moosacher St. Martins Platz má svůj vlastní design bez žádného zjevného důvodu.

Ani ten nejotřelejší se nenudí

Krom toho však Chebana v Mnichově moc věcí nezaskočilo. Na všudypřítomnou německou punktualitu (čistotu ulic, lidi dodržující pravidla atd.) je díky blízkosti k hranicím již zvyklý.

Na vše, co popsal, si však také zvykl rychleji, než by se dalo předpokládat.

Už na ulici neciví na lidi a nemotá se v metru, jakž takž rozumí těžkému bavorskému akcentu a celkem bez problémů loví pečivo ze superhygienických boxů v obchodech. Myslí si však, že je příliš brzy, aby dělal unáhlené závěry, jelikož Mnichov je město plné překvapení a člověk nikdy neví, čím ho zaskočí příště.

Autor: Vladimír Kučera

23.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení