VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebská galerie nastoupila novou cestu plnou změn, nechybí jí ani pořádná bomba

Cheb – Na začátku roku o sobě dává výrazně vědět Galerie výtvarného umění (GAVU) v Chebu

17.1.2011
SDÍLEJ:

Ředitel GAVU Marcel Fišer. Foto: Deník: Vladimír Kučera

V jejích prostorách začaly tři ojedinělé výstavy Jiří Kovanda: Katalog, Vít Soukup: Rest of the Best a Josef Váchal: Šumava umírající a romantická. S ředitelem GAVU Marcelem Fišerem, který je ve své funkci od června minulého roku, Deník hovořil nejen těchto uměleckých skvostech.

Proč právě právě Kovanda?

Protože je podle mne momentálně nejlepší z Čechů. Já mu dělal v Klatovech před dvěma lety velkou výstavu a teprve nyní k ní vyšel katalog – tedy opravdu velká kniha (zpoždění vzniklo právě tím, že šlo o mimořádně náročný vydavatelský počin). Přišlo mi logické, že když tady teď v Chebu startujeme s novou etapou (a těch dílčích změn je opravdu hodně), tak stojí za to začít opravdu velkým jménem a udělat z toho událost, která zarezonuje celou českou scénou a doufám, že i zde to bude mít nějaký ohlas.

A Vít Soukup..?

Výstava Víta Soukupa měla být už součástí podzimního programu. Nakonec jsem ji ale posunul, protože se velmi dobře doplňuje právě s Kovandou a zajímá stejné publikum, které bude mít dvojnásob důvod do Chebu přijet. Nepochybuju, že i tahle výstava bude ´bombou´. Možná ještě víc než Kovanda, neboť ten přeci jen v poslední době vystavoval častěji, kdežto u Soukupa jde o první posmrtnou výstavu a jeho práce už delší čas nebyly k vidění.

Druhým důvodem, proč jsme ji přesunuli, bylo to, že zapadá do nové koncepce spodního prostoru, který už nebude ´kabinetem kresby a grafiky´ (stejně tam byly mnohé výjimky), nýbrž galerií zaměřenou na aktuální umělce mladé a střední generace. (Nově ten prostor nazýváme „malá galerie“). V galerijním prostoru jsme provedli některé úpravy. Vyčistili ho od zbytečných přídavků (různé závěsy, vložené šikmé panely) a naopak zaslepili dva průchody, takže najednou tu vznikl krásný a čistý výstavní prostor s mnohem více výstavními plochami než dosud.

Váchalova Šumava se představuje v novém výstavním formátu Opus magnum. Ozřejmíte také laikům o co se vlastně jedná?

Opus magnum (velké dílo) je taková vychytávka. Umožňuje nám představit mimořádná díla i mimo velké výstavy a s relativně malými náklady. Je to vlastně taková minivýstava, která moc nestojí a přitom nabídne něco mimořádného, na co se upře pozornost. Váchalova Šumava se přímo nabízela. Když v roce 2000 pořádal odborný časopis Umění takovou minianketu ´výtvarné dílo století´, skončila na druhém místě hned za Kupkovou Dvoubarevnou fugou.

Opět pro tento formát asi jen těžko začínat něčím vhodnějším, když navíc jde o dílo, které lze relativně snadno zapůjčit, protože kniha existuje v jedenácti exemplářích a volné listy, které nenabízí k výstavě, mají v Muzeu Šumavy v Sušici, tedy opět v mém kraji, kde mám s kolegy velmi dobré vztahy, takže nebylo problém je zapůjčit.

Prozradíte, jaký je největší rozdíl mezi organizováním uměleckých výstav a jiných aktivit na vaší rodné Šumavě a na Chebsku?

V mnohém je to podobné. Mé předchozí působiště - Galerie Klatovy / Klenová - byla organizace zhruba stejného rozsahu. Také města mají podobnou velikost. A zejména obě leží při hranicích, což automaticky předpokládá nějakou přeshraniční spolupráci s německou scénou, nebo orientaci v určitých specifických druzích grantových programů. V obou případech se nechá použít mnohé z toho, co jsem dělal předtím. Také základní orientace na umění 20. století je víceméně stejná, přestože tady v Chebu byly častější přesahy ke staršímu umění, což mi nevadí.

Podělíte se s čtenáři o výčet největších změn, které je v GAVU nyní oproti létům předchozím čekají?

Chtěli bychom galerii oživit, více ji otevřít a nabídnout návštěvníkům lepší servis. Zároveň bych ji rád dostal na standardy běžné v západní Evropě, což u nás zatím splňuje jen pár muzeí – většinou pražských. Muzeum umění znamená především dokonalý design v každém detailu, ať se to týká grafiky, zařízení, svítidel, neboť právě to evokuje, že jste se ocitli někde, kde se zachází s mimořádnými hodnotami a že ty hodnoty mají něco společného s estetickým vnímáním. Změní se také koncepce výstavních prostor.

Ty v přízemí, které nově nazýváme Malá galerie, budou věnovány umělcům mladé a střední generace od nás i ze zahraničí. V přízemí je doplní videoroom s projekcemi videoartu a dokumentárních filmů. Tato část galerie bude přístupná zdarma. Novinkou je i výstavní formát Opus magnum. Další výraznou změnou je oživení kavárny, s čímž souvisí i bohatý doprovodný program, který se tu bude odehrávat. Téměř na každou středu jsme připravili nějakou přednášku nebo koncert. Ale těch změn je ještě celá řada a realizují se teprve postupně.

Uvedete, jak berou časově náročnou práci v čele galerie vaši nejbližší?

Naši dva synové už jsou takřka dospělí a nevyžadují moji denní přítomnost, ba spíše naopak. V Chebu jsem přes týden, na víkendy se vracím, takže to znamenalo si trochu uzpůsobit časový plán. Tady v Chebu mám dostatek času a klidu na svoji odbornou práci, přes víkend se zase mohu víc věnovat rodině. Jsem zvyklý jezdit vlakem, kde mohu pracovat, takže až zmizí ta prokletá výluka mezi Stříbrem a Planou, nebude mi chybět ke spokojenosti už vůbec nic

Autor: Vladimír Kučera

17.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení