VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebští lékaři souhlasí se stavbou krajské nemocnice

Cheb - Podle bývalého hejtmana je nemožné, aby se našly peníze na stavbu nového areálu.

15.9.2009 1
SDÍLEJ:

PENÍZE NA VÝSTAVBU NOVÉ KRAJSKÉ NEMOCNICE se teprve hledají, ale finance na opravu jednotlivých oddělení naštěstí jsou. Dětské oddělení chebské nemocnice se dočkalo nových prostor, v čekárně je nová krytina, okna a nové toalety. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Ve zpracovaném materiálu strategie krajského zdravotnictví je podle tvůrců nejvýhodnější stavba nové nemocnice mezi Karlovými Vary a Sokolovem. Někteří lidé však upozorňují na to, že sehnat na tento projekt peníze bude nereálné.

„Uvědomujeme si, že pokud chceme zdravotnictví v kraji pomoci z problémů, nemůže to být jen věc kraje, ale do řešení se musí zapojit také náš stát a pojišťovny,“ konstatoval na projednávání strategie Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje.

A právě to, že by stát uvolnil miliardy na stavbu nemocnice, je nemožné podle exhejtmana Josefa Pavla. „Spoléhat se na to, že se někde vynoří miliardy korun, je podle mě holý nesmysl. A lepšit se to nebude,“ konstatoval Josef Pavel. „Tento projekt vnímám jen jako jakousi kouřovou clonu k odvedení pozornosti od současných problémů,“ dodal bývalý hejtman.

S myšlenkou výstavby nové nemocnice naopak souhlasí někteří lékaři. „Většina pracovníků chebské nemocnice lékaři i ostatní zdravotničtí pracovníci podporují variantu A, tedy výstavbu nové nemocnice. Soudím však, že nová krajská nemocnice vznikne opět v Karlových Varech, a sice na opačné straně města, na příjezdu rychlostní silnice R6 do města,“ říká lékař Ján Cabadaj z Chebu.

Podle něj je také důležité, aby se udržovala a ještě vylepšovala kvalita chebské nemocnice. „Chebská nemocnice, aby byla medicínsky funkční a v kvalitě pro 21. století, nemůže mít charakter komunitní nemocnice,“ doplnil Cabadaj. „Proto je ve zřetelném protikladu s uvedeným konstatováním rozvoje chebské nemocnice výhled investic, které se omezují pouze na rekonstrukci pavilonu B. Rozvojový generel nemocnice a plánovaná rekonstrukce by měla jasně definovat, které problémy se touto investici vyřeší a na jak dlouho, které zůstanou, a co se předpokládá v dalším časovém horizontu po rekonstrukci,“ konstatoval Cabadaj.

Ačkoliv se představitelé kraje a někteří lékaři přiklánějí k výstavbě nové nemocnice, do Chebu teče hodně peněz na rekonstrukci. Jen do pavilónu B by mělo jít podle rozvojového generelu více než 400 milionů korun.

„Je potřebné si také uvědomit, že rekonstrukcí se řeší pouze jedna třetina areálu, ve kterém se poskytuje akutní lůžková péče a dosažený stav bude stěží dosahovat požadavků současné úrovně na léčebné zařízení, hotelové služby a již v době otevření bude morálně zastaralý, natož aby odpovídal standardu 21. století,“ konstatoval Cabadaj.

Kromě plánované rekonstrukce pavilónu B ale už prošlo opravami také dětské oddělení. „Výsledkem je příjemné prostředí dvou ambulancí a denní místnosti s nezbytným zázemím, jímž je čekárna a toalety jak pro personál, tak pro veřejnost,“ uvedl primář dětského oddělení Ondřej Čapek. „Lékař dětské pohotovosti má nově trvale k dispozici dětskou sestru,“ doplnil. Výstavba krajské nemocnice se nelíbí obyvatelům Chebska. „Když se něco stane a budeme potřebovat rychle do nemocnice, strávíme hodně času na cestě, mnohdy pod vlivem léků proti bolesti,“ rozčílil se Cheban Jan Straka. „Já bych raději uvítal, kdyby se skutečně investovalo do provozu v Chebu, vždyť tady má nemocnice tradici, tak ať tu také zůstane. Jenže se pořád rozhoduje o nás bez nás,“ dodal.

Konečné rozhodnutí budou mít v rukou krajští zastupitelé 24. září.

(jah, šma)

15.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Ilustrační snímek.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Karlovarský kraj – I ve druhém pokračování podzimní části krajského přeboru se bude na co těšit. Víkendovým tahákem bezesporu bude souboj Ostrova s Toužimí.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení