VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebští získají díky nové nadaci přístup ke svému lesu v Německu

Cheb - Podpisem nadační listiny se otevírá nová kapitola česko-německé spolupráce, řekl Wolfgang Lippert. 

4.12.2012
SDÍLEJ:

ZŘIZOVATELI NOVÉ NADACE Chebský les jsou město Cheb a okres Tirschenreuth. Podpisu nadační listiny se tak ujal starosta Chebu Pavel Vanoušek a přednosta okresu Tirschenreuth Wolfgang Lippert. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Cheb Důležitý okamžik se včera odehrál v obřadní síni chebské radnice. Zástupci německé a české strany podepsali nadační listinu, čímž ukončili léta trvající spor o chebský majetek v Německu.

Cheb vlastní v Bavorsku 647 hektarů lesních pozemků a několik nemovitostí. Německá strana začala les spravovat na základě svého zákona z roku 1965, o majetku právnických osob se sídlem v zemích, se kterými Německo nemělo diplomatické styky. Od 90. let se ale české město snaží, aby německá strana zrušila svěřeneckou správu nad majetkem, což se dlouho nedařilo.

Obě strany se nakonec mimosoudně dohodly na kompromisu. Nucená správa bude zrušená a výnosy z lesa poputují do právě založené nadace.

Radost, že spor nemusel ukončit až soud, měli snad všichni přítomní.

„Podpisem nadační listiny se otevírá nová kapitola česko-německé spolupráce," uvedl přednosta okresu Tirschenreuth Wolfgang Lippert.

Velvyslanec České republiky v Německu Rudolf Jindrák připomněl, že kauza chebského lesa zatěžovala česko-německé vztahy, které jsou jinak bezproblémové, ale dříve byly velmi komplikované.

Z podepsání dohody měl radost také chebský starosta Pavel Vanoušek. „Jedná se o historický moment. A to nejen proto, že jsme o dosažení této dohody usilovali více než dvacet let, ale proto, že dohoda vytváří dobrou půdu i pro další úspěšnou spolupráci v regionu," uvedl s tím, že do nadace bude vloženo 900 tisíc eur, což jsou dosavadní výnosy z majetku, který teď již bude zcela uvolněn. Do budoucna bude do nadace přispívat jak německá, tak česká strana. Finance poslouží na podporu projektů v chebském regionu na obou stranách hranice, například by mohlo jít o úpravu prostoru starého Hrozňatova a podobně.

Zastupitelé také už dříve schválili prodej jedné z budov, hájenky, jejím dlouholetým nájemcům. Německý katastrální úřad ale odmítl zápis provést. Prodej je ale stále platný, a tak se jistě konečně uleví i 'novým' majitelům hájenky.

Slavnostního aktu se vedle chebských radních, členů správní i dozorčí rady nadace rovněž zúčastnila i řada vrcholných zástupců obou států, například velvyslanec České republiky v Německu Rudolf Jindrák, Paul Hansel z oddělení pro integraci a migraci Bavorského státního ministerstva práce a sociálních věcí, Jiří Čistecký, ředitel odboru států střední Evropy Ministerstva zahraničí ČR, předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Mnichov Franz Pany nebo také Leopold Uhl z Chebské krajanské rady.

Autor: Václava Simeonová

4.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení