VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chráněná dílna splňuje normy, ty ale neřeší prašnost

Cheb - Obyvatelé chebského sídliště Skalka si připadají jako na smetišti a ještě dlouho si tak připadat budou.

16.9.2009
SDÍLEJ:

CHRÁNĚNÁ DÍLNA na chebském sídlišti Skalka je předmětem sporů. Místní obyvatelé si stěžují na hluk a prach, zástupci firmy dělají maximum pro snížení těchto doprovodných jevů. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Postavit si uprostřed sídliště dílnu na zpracování vysloužilé elektroniky? Je to možné. Stejně jako na chebském sídlišti Skalka. O situaci na sídlišti informoval Chebský deník 21. srpna.

Obyvatelům není nic platné, že poukazují na hlučnost a prašnost. Firma provozující dílnu splňuje veškeré stanovené podmínky a tak jsou lidem jejich stížnosti k ničemu. Normy totiž prašnost neřeší.

„Práší se tady. Když přivážejí obrazovky nákladními auty, je to hlučné, stejně jako když je házejí do kontejnerů. Na dvoře se válí hromady nepořádku a my na to všechno koukáme, protože nemáme jinou možnost. Vlastně bydlíme na smetišti,“ uvedla Milana Víšková, která má v plánu sepsat petici za odstěhování dílny za město.

Podle odboru životního prostředí chebské radnice se nejedná o sběrný dvůr nebezpečných odpadů, jak zněla původní informace, ale o chráněnou dílnu firmy Marketa-Remone pro zpracování odpadu z elektrozařízení a regulérně schválenou provozovnu ke sběru, výkupu a úpravě uvedeného odpadu.

„Vedle určitého rušivého efektu v domovní zástavbě je třeba na druhé straně zohlednit i přednosti provozu tohoto zařízení, které poskytuje práci řadě lidí se změněnou pracovní schopností, zajišťuje i opětovné využití řady materiálů, které by mohly končit zcela neekologicky na některé skládce nebo dokonce v přírodě, kde by poškozovaly životní prostředí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Viktor Kudláček.

„S panem Kudláčkem jsem také jednala a jediné, co by se mohlo dát napadnout, je prý to, že při stavebním řízení nikdo nepočítal s tím, že se firma takhle rozjede,“ poznamenala ještě Milana Víšková. „Je to běh na dlouhou trať, ale petici určitě sepíšu,“ nevzdávala se.

„Při kontrolách se ověřuje, zda provozovatel dodržuje provozní řád schválený krajským úřadem, a ty zde nyní ani v minulosti neshledaly žádné závažné nedostatky,“ zaznělo od mluvčí chebské radnice Martiny Kuželové. „Letos navíc firma získala certifikát ověření kvality ISO 9001. Žádný jiný, vyšší důkaz dodržování stanovených limitů pro jednotlivé faktory, včetně hlučnosti, v současnosti neexistuje. Poukazovaná prašnost tu v úvahu ani nepřipadá,“ uvedla mluvčí městského úřadu.

„Naše společnost investovala v posledních letech milionové částky na to, aby vliv chráněné dílny na okolní prostředí byl co možná nejmenší.,“ uvedl vedoucí chráněné dílny Zdeněk Bambousek. „Opatření byla především zaměřena na hlučnost směrem k okolní zástavbě, přestože naměřené parametry ani dříve nepřekračovaly závazné hygienické normy. Ke snížení hlučnosti byly vyasfaltovány příjezdové a manipulační plochy, což vedlo i k podstatnému odstranění prašnosti, byla změněna technologie dělení obrazovek s využitím tepelného šoku oproti dřívějšímu řezání skla i na úkor produktivity demontážní linky, zavádíme nové technologie manipulace a přepravy elektrických zařízení v pojízdných kontejnerech a i nadále se budeme této oblasti věnovat s maximální pozorností. Je skutečností, že nemůžeme docílit absolutní bezhlučnosti takového provozu. Celkový společenský přínos našeho zařízení je však zřejmý, poskytuje dlouhodobou perspektivu pracovního uplatnění pro několik desítek občanů se zdravotním postižením. To je velké pozitivum, které by mělo vzít v úvahu i těch několik jednotlivců, kteří si na existenci chráněné dílny na sídlišti Skalka stěžují od samého počátku.“

Autor: Nataša Šmatová

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení