VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církevním památkám pomůže milion

Karlovarský kraj – Přes jeden milion korun přispívá každý rok Karlovarský kraj na obnovu církevních památek. Těch je v západních Čechách poměrně velký počet a řada z významných církevních památek bohužel postupně chátrá. I proto se letos Karlovarský kraj finančně podílí na záchraně sedmnácti objektů.

6.9.2014
SDÍLEJ:

MEZI SAKRÁLNÍ památky ohrožené zkázou patřil rovněž kostel svatého Blažeje poblíž Nežichova. Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Příspěvky na obnovu kulturních památek a památkově hodnotných objektů poskytuje kraj žadatelům už od roku 2003. O tom, jaké projekty budou podpořeny, rozhoduje rada a zastupitelstvo kraje na základě doporučení Komise pro kulturu, lázeňství a cestovní ruch. Ta posuzuje nejenom technický stav objektů a jejich památkovou hodnotu, ale také například to, zdali jsou přístupné veřejnosti.
„Církevní budovy nejsou určeny pouze věřícím, ale i těm, kteří se zajímají o historii regionu a místní zvyklosti. Tvoří významnou část kulturního dědictví. Na jejich obnovu jsme pro letošní rok vyčlenili částku přes 1,1 milionu korun," uvedl radní pro oblast kultury a památkové péče Oleg Kalaš.
Církevní subjekty podaly celkem padesát žádostí, přičemž úspěšných jich nakonec bylo sedmnáct. Příspěvek získá například Římskokatolická farnost v Chebu na obnovu kostela sv. Mikuláše. Na opravu krovů a střech nad presbytářem a sakristií bude poskytnuto celkem 100 000 korun. Stejnou částku dostane i Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, který je vlastníkem areálu proboštství a poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény v Chlumu sv. Máří. Zde budou prostředky vynaloženy na záchranu stropních konstrukcí.
Příspěvky nepůjdou pouze na stavební úpravy, ale i na rekonstrukce interiérů kostelů. Tak například Římskokatolická farnost v Bečově nad Teplou získá prostředky na záchranu jedinečných varhan v kostele sv. Jiří, které jsou napadeny červotočem. Na jejich opravu přispěje Karlovarský kraj 80 000 korunami.
O něco menší příspěvek ve výši 50 tisíc korun pak poputuje na sanaci interiéru kostela sv. Michaela Archanděla v Bochově, který je rovněž napaden dřevokazným hmyzem. Kostel ze 16. století vlastní Římskokatolická farnost v Bochově. Stejný příspěvek bude poskytnut Římskokatolické farnosti v Chebu na restaurování bočního oltáře sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie v kostele sv. Michaela v Dolním Žandově.

Autor: Vladimír Meluzín

6.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení