VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Darovat krev chodí stále méně lidí

Karlovarský kraj – Dárců krve v celém kraji rapidně ubývá, a to i přesto, že se z krve vyrábí řada léků a pomocí ní se zachraňují tisíce životů ročně.

30.6.2017
SDÍLEJ:

Dárců v kraji ubývá. Přitom ty, co zůstávají, každoročně oceňuje Oblastní spolek Českého červeného kříže třemi různými medailemi za určitý počet krevních odběrů.Foto: Deník / Buriánek Jan

Průměrný občan dostane během života pětkrát krevní transfuzi a přibližně čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. S vývojem medicíny a stále složitějšími operacemi spotřeba krve neustále roste. Jeden z důvodů, proč čím dál méně lidí daruje krev, je například nedůvěra při odběru a také stárnutí dárců. Ročně jen město Cheb přichází průměrně o deset dárců krve.

„Lidé se často ptají, zda je darování krve bezpečné a zda není spojeno se zdravotními komplikacemi,“ sdělil Jakub Jestřáb z Oblastního spolku Českého červeného kříže Cheb.

Darování krve je přitom pro dárce zcela bezpečné. Veškerý materiál užívaný při odběrech je jednorázový, to znamená, že se použije pouze pro jednoho pacienta. Místo vpichu je vždy desinfikováno a zdravotničtí pracovníci postupují podle platných právních předpisů.

„Komplikace při odběrech krve nejsou časté. Můžeme se však setkat zejména s hematomem (modřinou) při krátkém stlačení v místě vpichu. Případné bolesti hlavy či pocitu na omdlení lze lehce předejít drobnou snídaní a dostatečným množstvím tekutin,“ vysvětlil Jakub Jestřáb.
Přitom samotný odběr krve není nijak složitý a zdravotníci k odběru vždy přistupují profesionálně.

„Odběr krve probíhá vždy za užití jednorázových souprav. Během jednoho odběru krve se pacientovi odebere 450 ml během 8-12 minut. U odběru plazmy se množství liší podle užité soupravy a délka odběru se pohybuje mezi 40-90 minutami. Výše zmíněné množství odebrané krve pro člověka není nebezpečné – tělo zdravého dárce si krev během 3 týdnů doplní,“ informoval Jakub Jestřáb.

Dalším důvodem, proč je dárců stále méně, je to, že dárci stárnou a už nemohou krev bohužel dávat.
Prvodárci, kteří přicházejí do transfuzní stanice, jsou zavedeni do evidence (nutností je platný doklad totožnosti s fotografií), dále vyplní poučení a dotazník, po kterém následuje pohovor s lékařem.

„Před samotným odběrem prochází každý dárce lékařskou prohlídkou, zda je zdravotně způsobilý krev darovat. Mezi základní podmínky pro darování krve patří věk mezi 18-65 lety, minimální hmotnost 50 kg a dobrý zdravotní stav. Zjišťuje se například, zda dárce neprodělal žloutenku, nádorové onemocnění či nemá onemocnění střev a podobně,“ poznamenal Jakub Jestřáb.

Darovaná krev, popřípadě její složky se využívají v lékařství zejména u operačních výkonů, osob trpících leukémií, rakovinou či hemofilií, pacientů s popáleninami, po transplantaci kostní dřeně, rodiček či dětí po úrazech a v mnohých dalších případech. V Chebu mohou lidé darovat krev na transfuzním oddělení Nemocnice Cheb, kam je však třeba se předem objednat na čísle 354 226 454, v pracovní dny od 7 do 14 hodin,“ dodal Jakub Jestřáb.

Informace lze nalézt i na webu: www.cervenykrizcheb.cz, popřípadě lze o ně zažádat na e-mailu: cervenykrizcheb@email.cz, cheb@cervenykriz.eu

Autor: Jan Buriánek

30.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení