Svátek, který se v naší republice dlouhá desetiletí nemohl slavit, Chebany baví – obyvatelé Chebu své maminky rádi obdarovávají. „Vyráběli jsme přáníčka ve školce,“ prozradil čtyřletý Patrik z Chebu. „Už se těším, až ho mamince dám, doufám, že z něj bude mít radost.“
Hodně Chebanů ale netuší, od jaké doby se Den matek slaví. „Myslím, že vznikl jako odpověď na komunistický Mezinárodní den žen,“ mínil dvaatřicetiletý Jaroslav Žák z Chebu. Tato teorie, se kterou se ztotožňuje více lidí, ale není správná.

Již ve starém Řecku vzdávali poctu ženám jako dárkyním nového života.
Takzvaná Mateřská neděle se později slavila v Anglii.
První oficiální mezinárodní Den matek vyhlásil roku 1912 americký prezident Wilson.
U nás se mohly první maminky z oslavy radovat díky Alici Masarykové o jedenáct let později. S nástupem komunismu přišel svátek nový, Mezinárodní den žen. Ačkoliv se některé rodiny i z Chebu držely původního Dne matek, oficiální oslavy se maminky dočkaly opět až po roce 1989.
„Pamatuji si, že jsme mamince nosili kytičku každou druhou květnovou neděli,“ vzpomněl si Cheban Jaroslav Žák. „Nějak mě nezajímalo, jestli je svátek komunistický nebo ne, hlavně, že jsem mamince udělal radost. A já z toho hlavně ještě neměl rozum.“
A jaké dárky 'letí'? „Já kupuji manželce i matce květinu,“ svěřil se děvětatřicetiletý Jan Růžička z Chebu. „Někdo si možná řekne 'jen' květina, ale vzhledem k tomu, že mě každá přijde téměř na tisíc korun, tak je vidět, že si dávám na výběru záležet. Vždy z ní obě mají velikou radost.“

Květiny jsou stále vhodným dárkem. „Nakupují se hodně,“ potvrdila Jarmila Najerová z květinářství v obchodním domě na Evropské ulici. „Museli jsme si vytvořit velké zásoby. Největší poptávka je po růžích, červených, ale i modrých. Také si občas zákazníci přejí jarní květiny, jako jsou frézie. Občas mají zájem i o tulipány,“ řekla prodavačka. Ale dodala, že oblíbené jsou i kvetoucí rostliny v květináči.
„Vím, že maminka má ráda svíčky,“ sdělila čtrnáctiletá Martina Červenková z Chebu. „Takže se půjdu podívat po nějaké hezké svíčce nebo svícnu,“ dodala chebská žákyně.
Podobné drobné dárky jsou také žádané. „Museli jsme se připravit a objednat více věcí,“ potvrdila prodavačka Irena z obchodu s dárkovými předměty ve Špalíčku na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu. „Na Den matek zde je vždy nával. V neděli máme vždy otevřeno, takže ani tato nebude výjimkou.“
A co by si přály samotné matky? „Jsem ráda, že si vzpomenou,“ pověděla jednačtyřicetiletá Jana Hlaváčová z Chebu. „Po žádných dárcích netoužím. Ale pokud mi něco mé děti chtějí dát, nejvíce mě potěší to, co samy vyrobí. Vím, že to dělali s láskou,“ řekla maminka.