Miliony korun ušetří města a jejich organizace, pokud současná zima zásadně neobrátí svůj průběh. Více peněz zůstane i v rodinných rozpočtech.

Například krajští silničáři dosud spotřebovali o 40 procent méně soli a inertního posypu. Odhadují, že uspořená částka by se mohla po sezoně pohybovat v řádech milionů.

Ty zřejmě zůstanou i v pokladně Chebu. „Úspora proti plánu byla v prosinci 2013 půl milionu korun a v lednu 150 tisíc. Proti plánu je k 31. lednu úspora 650 tisíc korun, ale ještě je v rozpočtu rezerva ve výši 2,6 milionu. Jestli bude zima takhle pokračovat i nadále, tak z rozpočtu 15 milionů na údržbu a čištění bychom mohli ušetřit přes tři miliony," spočítal Martin Dvořák, referent odboru správy majetku na chebské radnici.
Teplárny napříč Karlovarským krajem za poslední měsíce v odběrech tepla zaznamenaly propad.
„Pohybuje se mezi 10 až 15 procenty, mírná zima je znát. Nicméně na konečné hodnocení sezony je brzy," uvedl pro Deník Karel Rambousek, prokurista Sokolovské bytové, která pro Sokolov a okolí zajišťuje dodávky tepla.

Právě pokles odběrů bývá jedním z argumentů teplárenských společností, když při sestavování cen na další období vysvětlují jejich navýšení.

Na úspory se podle všeho mohou těšit také ve většině krušnohorských obcí. Jejich pluhy totiž ještě pořádně nevyjely z garáží. „Dá se říci, že máme jeden měsíc zimní údržby ušetřený," řekl nedávno starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

V Abertamech mají na úklid zasněžených cest ve svém rozpočtu částku kolem jednoho milionu korun.
„Odhaduji, že tak dvě stě tisíc bychom mohli uspořit," myslí si starosta.
Na topení ušetří i baráčníci.

„Předpokládám, že to bude tak o jednu třetinu. Polovinu kůlny se dřevem máme pořád plnou. To jindy nebývá, ušetříme řádově stokoruny až tisíce," odhaduje Šárka Kubíčková, která s rodinou žije v rodinném domě na okraji Karlových Varů.

Že je letošní začátek roku podivný, potvrzuje i pozorovatel plzeňského hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík. Údaje o počasí sbírá už desítky let. „Od roku 2000 nic takového nepamatuji," poznamenal Kovařík.

Nezvykle teplá zima a nedostatek sněhu ale přidělávají vrásky vlekařům. Někteří z nich své areály letos vůbec neotevřeli a jejich turnikety neprojela ani lyže. Kvůli tomu budou muset omezit plánované investice.
„V loňské zimní sezóně se sice lyžovalo se zpožděním, ale přece. Letos ještě ani jeden den," uvedla před časem provozovatelka skiareálu Lišák ve Stříbrné Dana Izáková. Prodělečná sezóna bude podle ní mít vliv na rozvoj areálu. „Chtěli jsme investovat do vybudování nových toalet. Stavbu musíme stejně jako loni zase odložit," doplnila Izáková.