VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do funkce ředitele školy jsem nastoupil s respektem

Cheb – Miroslav Liška: Mrzí mě, že jsem nemohl dovést k maturitě své bývalé studenty.

5.2.2010
SDÍLEJ:

MIROSLAV LIŠKA je novým ředitelem chebské integrované střední školy. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Miroslav Liška je od začátku února novým ředitelem Integrované školy v Chebu. Jaké jsou myšlenky člověka, který začíná řídit jednu z největších škol v západních Čechách? Také na to se Deník ptal.

Jaký byl váš první den ve škole ve funkci ředitele?

Myslím si, že proběhl celkem dobře. Má koncepce rozvoje školy se podle mě pohybuje v rozumných mezích, takže ji pracovníci školy přijali dobře. Teď asi očekávají, zda myšlenky, které jsem nastínil, budu i realizovat.

Můžete konkretizovat, které myšlenky…?

Rád bych přešel od kvantity ke kvalitě. To ale v žádném případě neznamená, že bych chtěl zavírat obory nebo redukovat počet učitelů. Mám spíš na mysli změnu myšlení. Můj dojem je, že se dbalo spíš na ekonomickou stránku školy než na vzdělávací proces. Škola má v regionu určitý monopol. Je to ale vzdělávací instituce, služba pro občany. Můžeme to využít, ale ne jen tak, abychom z toho profitovali. Jde spíš o to, abychom studenty vzdělávali, a ti pak nebyli na úřadech práce či aby se dostali na vysokou školu. Mým cílem je, aby škola fungovala hlavně dobře především po té vzdělávací stránce. Naprosto vše, co jsem zatím zmínil, jsou závěry, které vyvozuji z mých prvních dojmů a pohovorů… Zda to tak je, ukáží až rozsáhlé analýzy, které jsou před námi. Rád bych, abychom zmapovali školu ze všech pohledů – tedy z pohledu odborné i neodborné veřejnosti, firem v regionu, rodičů studentů, studentů, i pracovníků školy a zřizovatele. Rád bych ale zdůraznil, že nehodlám měnit nic, co dobře funguje. Neměl jsem v plánu měnit věci jen proto, abych vykázal nějakou činnost.

S jakými pocity jste nastupoval do vedoucí pozice takového kolosu, jakým škola je?

Nastoupil jsem sem především s respektem. Kdyby zde tento pocit chyběl, byla by to chyba. Každý svůj krok budu opravdu zvažovat. Zároveň jsem se ale od začátku na práci ve škole těšil.

Ve škole panovalo zvláštní napětí kvůli tomu, zda nemá chebská ISŠ uvolnit místo své 'sokolovské kolegyni'…

O těch fámách, které zde kolovaly, samozřejmě vím. A pocity mnohých učitelů jsem chápal. Ale rád bych všechny ujistil, že jsem vzešel ze standardního výběrového řízení, které jsem prokazatelně vyhrál. Byl jsem vybraný na základech mé koncepce. A ta – opakuji – rozhodně neobsahuje rušení oborů, výpovědi pracovníkům školy, či další podobné kroky. Rozhodně není mým cílem zavřít školu. Naopak chci co nejvíc dobrých studentů přilákat na naší školu.

Mohou stávající studenti očekávat velké změny?

Rozhodně si myslím, že nepřijdou žádné negativní. Budu jen důsledně vyžadovat, aby si plnili své povinnosti, ale to je samozřejmost. Chystám pro ně několik novinek. Jednou z nich by mělo být vydávání školního časopisu. Zároveň bych rád vypsal soutěž na nové logo školy. Samozřejmě by jej měli vytvořit studenti.

A dostanou za to nějakou odměnu?

Samozřejmě, ale asi ne finanční (smích).

Měli už vůbec studenti možnost vás vidět?

Zatím moc ne. Bohužel kvůli velkému počtu studentů není možné, abych se viděl se všemi studenty najednou. Zatím jsem se poznal pouze s 'třeťáky', které jsem měl včera na matematiku.

A jak se tvářili?

Myslím, že to byla hodina matematiky jako každá jiná. Nebyli rozladění ani nejásali. Prostě celou situaci brali tak, jak je.

Se svými bývalými studenty jste měl přibližně v této době jet na lyžařský výcvik. Nemrzí vás, že jej s nimi neabsolvujete?

Měl jsem super třídu, takže mě to mrzí. A nejen to, že jsem s nimi nemohl jet, ale i to, že jsem je nemohl dovést k maturitě.


Autor: Václava Simeonová

5.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení