V areálu autocampu Luxor ve Velké Hleďsebi je lektoři z řad hasičského záchranného systému, policie nebo vodních záchranářů připravovali na zvládnutí situací při různých živelných pohromách.

„Zatímco při loňské premiérové akci byla námětem povodeň způsobená protržením hráze, letošní téma bylo reálnější,“ informoval tiskový mluvčí hasičů Martin Kasal. „Hasiči si hráli na vichřici, která může překvapit jakoukoliv obec. Zaplavené silnice, panika, zranění a neinformovanost lidí nebo jejich vyhledávání.“ Tomu také odpovídalo všech devět připravených stanovišť. Na těch si všichni postupně vyzkoušeli plnění povodňových pytlů s pískem a hlavně pak postavit účinnou hráz proti vodě. „Rozebírali nebo naopak zpevňovali dřevěné střešní konstrukce, učili se základům první pomoci. S policií v rojnici prohledávali lesní terén, vyzkoušeli si evidenci lidí evakuovaných z jejich obydlí, kontrolu evakuačních zavazadel a přípravu humanitární základny, kde by pak byli tito lidé ubytováni,“ přiblížil Kasal.

Zpestřením výcviku byl zcela jistě noční poplach. „Probuzení hasiči museli zvládnout situaci bleskové povodně. Ta odřízla část obce a na vzniklém ostrově zůstal uvězněný neznámý počet lidí,“ řekl. Stejně tak se neznámý počet občanů ztratil v blízkém lese. „Bylo nutné nejen najít a zachránit všechny figuranty, ale i postavit dostatečně pevnou protipovodňovou hráz,“ sdělil mluvčí. Čtyři skupiny tak z pytlů s pískem stavěly zábranu proti vodě, potmě prohledávaly les, na člunu pádlovaly přes rybník na druhou stranu. Tam vyhledaly schované figuranty a člunem je opět převezly do bezpečí, poslední skupina pak všechny zachráněné pečlivě evidovala a poskytla jim potřené náhradní oblečení a ubytování.

V Karlovarské kraji je vytipováno šestnáct jednotek dobrovolných hasičů. „Ty budou po vyškolení předurčené právě pro úkoly ochrany obyvatelstva. „Zatímco profesionální jednotky a dobrovolní hasiči z jednotek kategorie požární ochrany II a III by při živelných katastrofách prioritně zachraňovali životy a majetek, tyto proškolené dobrovolné jednotky by se mobilně přesouvaly na zasažená místa a zajišťovaly úkoly, které zkoušeli při cvičení,“ dodal Kasal.