VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřímající supersopka? Vědci ji pod Chebskem vylučují

Chebsko - Geofyzikální ústav v Praze prováděl v regionu seismickou tomografii. Ta hrozbu erupce nepotvrdila.

11.8.2014
SDÍLEJ:

Čtvrtohorní sopka Železná hůrka u Chebu. Foto: Deník: Jan Buáriánek

V posledních dnech zasáhlo Chebsko další zemětřesení. Jeho největší síla dosáhla 3,5 magnituda. I v těchto dnech se země nepatrně otřásá. Ale jevy dosahují hodnot maximálně kolem 2 stupňů magnituda, které zachycují pouze přístroje. I když se jedná o slabé záchvěvy země, občany Chebska pokaždé otřesy značně vyděsí. Nejhorší je podle nich zvukový projev zemětřesení, který mnozí přirovnávají k bouřce anebo nákladnímu autu.

Čím dál častěji se tak v souvislosti s otřesy země objevují informace o tom, že pod Chebskem se nachází obrovská sopka, která má právě tato zemětřesení na svědomí. Podle geologů a vulkanologů je to však naprostý nesmysl a žádný aktivní magmatický krb nebyl nikdy pod Chebskou pánví prokázán.

Jeden z posledních článků o obrovské kaldeře pod Chebskem se objevil i v jedné inzertní brožuře, která chodí lidem do schránky. I když je v textu napsáno, že vulkán vybuchne až v roce 20014, některé tato zpráva vystrašila.

„Když jsem si ten článek přečetla, ihned jsem se lekla," uvedla Alice Zadinová z Chebu. „Zároveň jsem však měla také pochybnosti. Mnoho let už slýchám od různých lidí pověsti o tom, jak je pod chebským regionem vulkán, který se pomalu dere k povrchu, ale prý to vědci tají, aby nezpůsobili paniku," řekla čtenářka Zadinová.

Chebský deník výše uvedenou redakci inzertníku oslovil a podle jejího vyjádření je na každém, jestli bude zprávu považovat za vtip, či nikoliv.

„Žádná kaldera na Chebsku nikdy neexistovala není tu žádný supervulkán," vyvrátil mýtus vulkanolog Vladislav Rapprich z České geologické služby v Praze.

Sopečná aktivita Chebska, ke které dochází přibližně jednou za 100 tisíc let, je podle něho charakteristická malými erupcemi, které vytvářejí drobné kužele sopečné strusky. Ty mohou ohrozit maximálně území o rozloze 5 km2.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by pod Chebem byl ukryt vulkán nebo magmatický krb," uklidnil vulkanolog Rapprich.

Zkoumání zemského nitra na Chebsku si vzali pod taktovku i seismologové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Ani ti žádnou podzemní sopku nenašli.

„Už jsme zde v minulosti provedli řadu měření a takzvanou seismickou tomografii," potvrdil seismolog Josef Horálek. „Žádný magmatický krb pod chebským regionem jsme však nezjistili," dodal Josef Horálek.

Podle odborníků zde dochází vzhledem k četným zlomům v zemské kůře k odplyňování zemského pláště. A jak se plyny (hélium, oxid uhličitý, pára) pod obrovským tlakem derou k povrchu skrz horniny, vyvolávají otřesy zemského povrchu.

Nejmladší sopky na českém území jsou maar Mýtina, Železná a Komorní hůrka. Všechny se nacházejí na Chebsku a vznikly před několika statisíci lety. Jedná se o monogenetické sopky, které vybuchnou jednou a aktivita se pak neopakuje.

Autor: Jan Buriánek

11.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

DENDROLOGICKÁ STEZKA. Mariánské Lázně označily více jak sto stromů porcelánovými tabulkami. Některé z označených dřevin dokonce pamatují zahradníka Václava Skalníka.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Karlovarský kraj - Mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice patří Karlovarský kraj. Potvrzují to aktuální informace statistiků za první pololetí letošního roku.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení