VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektrifikace trati mezi Chebem a Německem? Má být do roku 2023

Cheb, Norimberk - Chebské nádraží se má v budoucnu znovu stát hlavní železniční spojnicí se západní Evropou.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Elektrifikace trati by umožnila, aby vlaky mezi Chebem a Německem upalovaly rychlostí až 160 km/h.Foto: Deník/Jan Buriánek

Co nejrychlejší dokončení elektrifikace celé sasko-franské železniční magistrály. Na tomto verdiktu se dohodli němečtí a čeští zástupci na mimořádném jednání v obřadní síni chebské radnice. O elektrifikaci, která by umožnila, aby vlaky mezi Chebem a Německem upalovaly rychlostí až 160 km/h, se mluví již mnoho let. O to víc je o ní slyšet nyní, když se podařilo zrekonstruovat koridor z Chebu na státní hranici.

„Elektrifikace takzvané sasko-franské magistrály zahrnuje právě i odbočky na Bayreuth a Cheb," uvedl Tomáš Ivanič z chebské radnice. „Účastníci jednání přijali deklaraci, ve které požadují rychlé dokončení elektrifikace celé zmíněné železniční magistrály a navazující trati z Marktredwitz na Cheb. V deklaraci se konstatuje, že již před 20 lety byla podepsána česko-německá mezistátní dohoda o elektrifikaci trati Praha- Norimberk, která byla vyhodnocena jako nejúčelnější spojení jižního Bavorska s Prahou," upřesnil Tomáš Ivanič.

Na české straně je přitom díky vybudování koridoru Praha Plzeň Cheb prakticky vše hotovo. Dále na jednání bylo zmíněno, že trať Praha-Norimberk je součástí páteřní transevropské sítě, která musí být jednotlivými státy modernizována a elektrifikována do roku 2030.

„Díky elektrifikaci trati do Norimberku by přes Cheb opět mohly jezdit mezinárodní dálkové spoje. Přínosné by to bylo i z hlediska nákladní dopravy, jelikož by došlo k propojení nejen s Norimberkem, ale i jihoněmeckými hospodářskými centry," uvedl starosta města Chebu Petr Navrátil.

Cheb se proto stal v loňském roce členem zájmového sdružení měst a regionálních územních celků, jehož cílem je právě prosazení rychlého dokončení elektrifikace celé sasko-franské magistrály včetně již zmíněných odboček, a to nejpozději do roku 2023.

„Podstatné teď je, aby byl tento projekt v Německu zahrnut do letošního Spolkového plánu dopravních cest v kategorii nejvyššího stupně důležitosti a v návaznosti na to do Investičního rámcového plánu na roky 2016 až 2020. Pak by se to do roku 2023 dalo stihnout. Na české straně není elektrifikován pouze krátký úsek z Chebu k hranici, který je ale jinak zrekonstruován. S elektrifikací se čeká pouze na to, až o ní bude závazně rozhodnuto i v Německu, protože jinak to nemá smysl dělat," poznamenal místostarosta města Chebu Pavel Hojda. Město Cheb doufá, že společná snaha s německými partnery bude úspěšná. Železnice je historicky s Chebem svázána. Trať z Prahy přes Cheb bývala před lety hlavní páteřní trasou do západní Evropy.

Autor: Jan Buriánek

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení