VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finanční gramotnost není pouze výsadou ekonomů

Cheb -Vyučující Integrované střední školy v Chebu se podělili o zkušenosti s dalšími pedagogy

12.4.2011
SDÍLEJ:

O ZKUŠENOSTI z výuky finanční gramotnosti se vyučující chebské Integrované střední školy v čele s Alenou Kněžickou (na snímku) podělili se svými kolegy z Karlovarského kraje. Foto: Foto: Roman Ninger

Psát, číst a počítat je nutností a téměř každý tyto základy lépe či hůře ovládá. Mezi základní znalosti se ale čím dál tím víc tlačí také gramotnost finanční. Ta je v současné době stejně důležitá jako čtení a psaní. Její chybějící základy způsobují hlavní problémy související s hospodařením s penězi. A právě tento nedostatek se snaží odstranit v Integrované střední škole Cheb.

„Lidé nevědí, jak finance získat, udržet je a nezadlužovat se,“ přiblížila hlavní problém Alena Kněžická z Integrované střední školy Cheb. Právě pod jejím vedením se realizoval grantový projekt Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi. „Cílem výuky finanční gramotnosti není výchova odborníka na finance, ale občana, který se orientuje na finančním trhu a mezi finančními produkty. Člověka, který umí peníze získávat a udržet si je.“

Učivo finanční gramotnosti lze zařadit do výuky nejen ekonomických předmětů, ale například do matematiky, občanské nauky nebo českého jazyka. „To jsme také prakticky provedli na naší škole. Aby se vyučující podělili s dalšími pedagogy v kraji o zkušenosti z výuky finanční gramotnosti, konal se pod záštitou Krajského vzdělávacího centra Karlovarského kraje workshop s názvem Podpora vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti ve středních odborných školách pro učitele těch předmětů, v nichž je nebo může být vzdělávaní v oblasti této tématiky ve škole zařazeno,“ uvedla Kněžická.

Účastníci akce měli velký zájem o sbírky příkladů finanční gramotnosti, výukové materiály v německém jazyce, e–learningové aplikace pro výuku finanční gramotnosti, testové otázky a další produkty.

„Výuka podle všech těchto zdrojů směřuje k tomu, aby žák pochopil, že neznalost finanční problematiky, právních předpisů, smluv a podobně může mít negativní vliv nejen na jeho život, ale i život jeho rodiny, a proto je motivován k učení. Absolvent by měl být v reálném životě flexibilní a schopný vždy nalézt optimální možnost, jak si nejen zajistit příjem, ale i co nejefektivněji ho využít,“ dodala. „Spousta lidí dostane výplatu a je schopna ji hned utratit,“ řekl Radim Hanuš z Chebu.

„Navíc se zadluží tak, že to nemohou finančně utáhnout. Je pravda, že prostě neumíme hospodařit s penězi. Málokdo dokáže s průměrným příjmem hospodařit, natož ušetřit nějakou tu korunu. Myslím, že na školách by to měl být jeden ze základních předmětů. Finanční gramotnost nemá být doménou jen vysokoškoláků. Je to opravdu stejně důležitá věc jako například matematika.“

Autor: Jana Bežáková

12.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení