Černá skládka u Komorního Dvora za Františkovými Lázněmi nejen, že nezmizela, ale naopak na ní přibyla stavební suť, matrace, rozbitá lavice a další odpadky. Rovněž na jednom ze stromů přibyla cedule s nápisem zákaz skládky.
Když se zde před měsícem objevily psí ostatky, tvrdili františkolázeňští policisté, že bude muset majitel pozemku na své náklady nahromaděný nepořádek odstranit.

„Nemáme bohužel žádné páky, jak někoho donutit odstranit skládku,“ říká dnes velitel františkolázeňských policistů Vilém Šulcek. „A chytit někoho, jak na místo odkládá odpadky, je věcí náhody. I když už jsme zaznamenali podobný úspěch. Takového člověka skutečně musíme chytit přímo při činu,“ uvádí.
„Policisty posílám do Komorního Dvora hlídkovat, ale nemohou tam stát celý den. Pokud někoho chytíme, nebudeme to s ním řešit my v přestupkovém řízení, ale předáme jej životnímu prostředí. Zde mu hrozí vyšší sankce,“ dodává. „Pokud vím, patří to místo pozemkovému fondu. Soukromník si ohlídá, aby mu na jeho pozemek nikdo nic nedával,“ říká ještě Šulcek.

V ČR se nakládání s odpady řídí zákonem č. 185/2001 Sb. a místními vyhláškami. Paragraf 17, odstavec čtyři uvádí, že fzické osoby jsou povinny odkládat komunální odpad na místech k tomu určených, Za porušení zákona hrozí lidem pokuty. Jejich výši rovněž stanovuje zákon.
„Pro lidi je mnohem pohodlnější vyklopit odpadky na nějakém odlehlém místě než shánět a vymýšlet, co udělají například se stavební sutí,“ míní 31letý Cheban Pavel.

„A když tam jedou za tmy, v rychlosti to vyhodí a zase odjedou, mají po starostech. Pak se jen kolemjdoucí nestačí divit, co se tam všechno nachází. Podle mého to je ale nebezpečné. Když si kdokoliv cokoliv odloží v přírodě, nejen, že ji znečišťuje, ale také nám za chvíli nemusí zbývat žádná příroda. Všude se budou povalovat odpadky,“ říká.
„Tohle by asi měla hlídat městská policie, ne státní, ta se zabývá důležitějšími věcmi.“