VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie připravila novinky

Cheb – Nové výstavy, zahájené dnes (ve středu 11. května od 17 hodin), přináší v chebské galerii výtvarného umění (GAVU) několik atraktivních novinek

11.5.2011
SDÍLEJ:

ŘEDITEL GAVU Marcel Fišer. Foto: Deník: Vladimír Kučera

„Ty představují další kroky v naší postupné proměně v moderní otevřenou instituci, zapojenou do života města,“ zdůraznil ředitel GAVU Marcel Fišer.

Novinky v GAVU

V Malé galerii v přízemí se představí mladý německý autor Michael Dietlinger, který se zabývá klasickou grafikou. Ve videoroomu bude k vidění výběr z prací progresivní ostravské scény. A konečně v galerijní kavárně se rozběhne nový výstavní formát, věnovaný moderní české ilustraci.

Dětský koutek

Během vernisáže se dále představí nejzdařilejší práce z dětské soutěže o nejlepší obal čokolády, inspirované výstavou Zdenka Rykra a zároveň se vyhlásí její výsledky. Vedle toho galerie veřejnosti otevře nový prostor v druhém patře, kde byla dříve šatna pro hudebníky. Nyní zde ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab vznikne originální dětský koutek.

Baobab je dnes nejvýznamnějším nakladatelstvím dětské knihy u nás. Jeho knihy navazují na nejlepší tradice české ilustrace, která vždy patřila ke světové špičce, a nakladatelství za ně sklízí na světových veletrzích jednu cenu za druhou. Je to i díky tomu, že jeho zakladatel Juraj Horváth se po Jiřím Šalamounovi stal vedoucím ateliéru ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a v nakladatelství dává prostor špičkovým mladým autorům, které si doslova sám vychoval. Právě knihy z Baobabu budou jednou ze základních náplní dětského koutku: děti si zde budou moci nejen malovat a kreslit, ale také číst a prohlížet. Knihy bude možno zakoupit v galerijním knihkupectví.

Ale knihami spolupráce s Baobabem nekončí. „Kmenoví ilustrátoři nakladatelství postupně celou místnost vyzdobí malbami. Dětskému koutku proto říkáme přímo Galerie pod baobabem,“ popisoval ředitel galerie Marcel Fišer. „To 'pod baobabem' jednak znamená 'pod záštitou Babobabu', ale časem možná na stropě objeví větvoví skutečného stromu,“ řekl Fišer. První exotická rostlina – kaktus Darji Čančíkové - už zde ostatně nedávno vyrostla a je obsypána drobnými postavičkami provozujícími nejroztodivnější činnosti. Autorka, která patří ke zmíněným absolventům VŠUP, už má za sebou řadu knížek, některé z nich právě v Baobabu, a také několik ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Ilustrace
A tím se dostáváme ke druhé výstavě v muzejní kavárně. Proměnnou dekoraci zde má zajišťovat výstavní panel, na kterém budou zhruba v dvouměsíčním rytmu prezentovány právě nejlepší projevy moderní české ilustrace. Takovýto program se do kavárny přímo nabízí a v budoucnosti budou výstavy doprovázeny programem, spojeným s knihami, například autorským čtením nebo besedami s autory. Ostatně kavárny vždy byly místem, kde se nad dobrou kávou mohlo v klidu číst a galerie tu už dnes provozujeme malou čítárnu, kde jsou k dispozici výtvarné monografie z galerijní knihovny

Michael Dietlinger
V Malé galerii, zaměřené na aktuální umění, se tentokrát představuje mladý německý grafik Michael Dietlinger, který patří k nejzajímavějším autorům na norimberské scéně. Loni dokonce reprezentoval tamní akademii v projektu Start Point, což je přehlídka nejlepších diplomových prací evropských výtvarných akademií. Dietlinger pracuje velmi klasickým způsobem a používá ty nejzákladnější grafické techniky linorytu a dřevořezu. Přesto jeho práce mají zcela současnou estetiku. „Já bych chtěl galerii trochu propojit s norimberskou scénou, už jen proto, že z Chebu je to tam stejně daleko jako do Prahy a Norimberk má tradiční vazby na Čechy. Také obě akademie spolupracují, ostatně Dietlinger byl kdysi na půlroční stáži u profesora Lindovského,“ neskýval Marcel Fišer.

Centrum umění? Ostrava
A video z Ostravy? Ostrava se v posledních patnácti letech stala jedním z center současného umění. Vznikla zde výtvarná fakulta a místní výtvarníci nás před časem dokonce dvakrát za sebou reprezentovali na vrcholné akci světového umění - benátském bienále, když přetlačili jak Prahu, tak i Brno. „Působí zde několik silných osobností, asi nejznámější je performer a malíř Jiří Surůvka, který bude v Chebu také zastoupen. Hodně se tam pěstuje konceptuální umění a performance, ale vždy takovým drsným, chlapským způsobem,“ vysvětloval Fišer. Výstava ve videoroomu je smyčkou pěti krátkých videí, kde se představují jak pedagogové tamní výtvarné fakulty, tak i jejich žáci a čerství absolventi.

Snaží se kumšt zpřístupnit
„Nejsem úplně pravidelným návštěvníkem akcí v chebské galerii výtvarného umění, ale i při občasných návštěvách pozorzuji jistou novou vizi jejího vedení, která je zde už na první pohled patrná,“ svěřil se pětatřicetiletý milovník umění Roman Šebek z Františkových Lázní. „Kumšt zde začíná být přístupnější i širším vrstvám milovníků všeho estetického. A dá se to dělat i zábavnou formou. Příkladem může být poslední výstava ´Zdenek Rykr, Kofila, 1923 a další práce pro firmu Orion´,“ dodal.

Autor: Vladimír Kučera

11.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení