Ojedinělou přednášku o vyhaslých sopkách na Chebsku si připravilo Muzeum Cheb. Léčivé prameny, kterými jsou západní Čechy proslulé, má na svědomí právě vulkanismus. Tyto prameny sem lákají tisíce turistů.

Řada měst jako Františkovy Lázně, Mariánské Lázně nebo Karlovy Vary by bez pramenů téměř neexistovala. Prameny jsou tu z velké části proto, že jsme tu před miliony lety měli aktivní sopky.

Z pohledu geologů jsou některé z nich staré pouze několik stovek tisíc let. Jedná se zejména o Komorní hůrku u Františkových Lázní a Železnou hůrku u obce Lipová na Chebsku.

O těchto dvou vyhaslých sopkách, a nejen o nich, bude všem zájemcům vyprávět a přednášet v chebském muzeu geolog RNDr. Petr Rojík.
Lidé dostanou příležitost se dozvědět odpovědi na otázku, proč sopky vznikají, co dělají sopky v našem regionu a další. „Geolog Petr Rojík zájemce provede po vyhaslých sopkách severozápadních Čech, od Lužických hor přes české středohoří až po Chebsko,“ informoval botanik z chebského muzea Jiří Brabec.

Mimo jiné geolog lidem představí nové a jedinečné sopečné fenomény, které byly odkryty v uhelných lomech Sokolovské pánve. „Nakonec se návštěvníci také dozví pozoruhodné souvislosti mezi mladými sopkami na Chebsku, současným neklidem Země a výrony minerálních vod,“ doplnil Jiří Brabec.

Někteří se lidé na přednášku velice těší. „Taková přednáška tu dlouho chyběla,“ řekl Martin Kulhavý z Chebu. „Už dlouho jsem se zajímal o to, jak tu sopky vznikly,“ dodal.

Stáří Železné hůrky je geology odhadováno na 519 tisíc let. Zato Komorní hůrka je podle dostupných informací stará kolem 726 tisíc let. Přednáška s názvem Mladá vulkanická aktivita v západních Čechách se uskuteční ve čtvrtek 4. března od 17. 30 hodin ve Valdštejnské obrazárně muzea Cheb.