VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z hradu zbyly jen žalostné zbytky

Hazlov - Současné vedení obce neúnavně bojuje za záchranu historické památky

23.1.2009
SDÍLEJ:

Ruiny hazlovského hraduFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Nezájem zodpovědných institucí za minulého režimu způsobil nenávratné zničení hazlovského zámku.

Pro několik set let starou historickou budovu v městečku Hazlov na Chebsku bylo osudných posledních šedesát let její existence. Devastace po druhé světové válce dospěla v sedmdesátých letech minulého století do takového stavu, že na románský hrad, přestavěný později na zámek, byl vydán demoliční výměr. Zbytky hradu měly být odstřeleny.

K tomu sice naštěstí nedošlo, ale zub času a nezájem odpovědných úřadů o zajímavou historickou památku způsobil, že se budovy postupně zřítily.
„Škoda. K vidění tu zůstalo jen pár obvodových zdí,“ uvedl Luděk Vlček, chebský milovník památek „Přitom hrad mohl být v dnešní domě velkým lákadlem pro turisty. Vždyť kostel, který stojí v těsné blízkosti trosek, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Hazlova, která je vidět ze všech stran,“ poznamenal.

Hazlovský hrad patří k nejstarším sídelním místům na Chebsku. Rod pánů z Hazlova, který ho vlastnil, ve 14. století soupeřil s městem Cheb. V 15. století ale rod Hazlov opustil a hrad poté vystřídal několik různých majitelů. Od roku 1682 až do začátku 19. století celé hazlovské panství vlastnil rod Moserů. Za jejich vlády byl hrad podstatně rozšířen.

Po druhé světové válce ale začal úpadek celého hradu. V padesátých letech bylo zbořeno jižní křídlo. Pro zbytek hradu se ale nenašlo využití a tak do dnešní doby chátrá dál.

A co bude se zámkem dál?
„V současné době jednáme s památkáři, abychom věděli, jakým způsobem máme začít s úpravami,“ uvedl hazlovský starosta Miroslav Všetečka. „Stále nás ještě také brzdí jednání o převodu majetku. Rozhodli jsme se koupit část zámku a restauraci od původních majitelů.“ To ale neznamená, že by zámek zel prázdnotou. „V minulém roce jsme vybudovali oplocení a provedli úklid. Ze zámku jsme museli odvést nelegálně navezený materiál.“ Další práce je rozdělená do několika částí. „V první etapě bychom se chtěli věnovat vstupu do kostela a historicky nejcennější části – čelní straně takzvané konírny.“ Památka se ale do původního stavu již nevrátí. „Rozhodli jsme se starat se o zámek jako o řízenou zříceninu,“ vysvětlil starosta. „Obec nemá finance na stomilionové investice, které by si kompletní úprava vyžádala.“ Cílem je tedy konzervace dochovaných částí.

Situace místním není lhostejná. Obecní úřad, místní společenské organizace a rada rodičů při Základní škole v Hazlově uspořádali již v květnu uplynulého roku v rámci Dne dětí Koncert na podporu historického středu Hazlova.

(pep, sim)

Místo události:
23.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení