VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historická papírna v Aši letos získá původní obvodové zdivo

Aš - Vedle vyhlídky a naučné stezky se lidé dočkají také původních obvodových zdí.

17.5.2015
SDÍLEJ:

BÝVALÁ PAPÍRNA v Aši se letos dokončí soustavou několika obvodových zdí. Práce na jejich obnově a restaurování začaly. Foto: Foto: Milan Vrbata

V historické papírně v Doubravě u Aše se budou letos rekonstruovat obvodové zdi. Tento záměr schválila na posledním jednání rada města a také odsouhlasila výsledek výběrového řízení na zhotovitele. Celý projekt nese název Zpřístupnění památek v údolí Halštrova mezi Kopaninami a Bad Elsterem papírna. Práce na obnově této historické památky v Doubravě pokračuje již třetím rokem. Letos půjde na obnovu obvodových zdí více než 600 tisíc korun.

„Celkové náklady na rekonstrukci zdiva v papírně jsou 636 tisíc korun," sdělil mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Práce jsou v těchto dnech v plném proudu, byly zahájeny v dubnu 2015, termín ukončení je v květnu 2015.

„Jedná se o pokračování projektu, kterým byla v loňském roce obnovena některá historicky významná místa v Doubravě a saském Bad Elsteru," připomněl Milan Vrbata.

V Doubravě byl upraven areál památkově chráněné papírny, vznikla tu vyhlídka a také vycházková naučná trasa.

„Letos projekt pokračuje odkrytím základů budovy, ve které výroba papíru kdysi probíhala, dozděny budou portály a části zdí. Do nově odhalených prostor se poté převezou zachráněné původní součásti papírny, nyní umístěné v zahradě ašského muzea," popsal postup prací Milan Vrbata.

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Cíl 3. Původně měly veškeré práce skončit již na konci loňského roku.

„Protože se však naskytla příležitost čerpat na tuto akci další evropské peníze, radnice požádala o prodloužení termínu dokončení," upřesnil mluvčí ašské radnice.

Obnova jedinečné kulturní památky začala už v roce 2012. Tehdy byly odhaleny obrysy základů jedné z budov a celý prostor byl zbaven náletové zeleně. V roce 2013 byly doplněny a zakonzervovány zbytky dochovaného zdiva.

Největšími změnami areál prošel v roce 2014, kdy byla papírna zakomponována do již zmíněného projektu.

Papírna v Doubravě byla založena přibližně v první polovině 17. století a je spojována s rodinou Käppelů. Největšího rozkvětu dosáhla v 2. polovině 17. století a 1. polovině 18. století, kdy převzal papírnu Johann Michael. V té době se vyvážel papír ze zdejší papírny do celé Evropy.

Autor: Jan Buriánek

17.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení