I na to chtějí upozornit neziskové organizace z chebského regionu na Prezentaci neziskových organizací v chebské knihovně 11. září od 14 hodin.
Jednou z chebských organizací, která představí svou činnost, je Diecézní charita Plzeň, jejíž chebské projekty jsou financovány z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

„Rádi bychom veřejnosti představili všechna naše čtyři střediska,“ uvedla Dagmar Vebrová z charity. „Tedy azylový dům, noclehárnu Betlém, denní centrum svaté Alžběty a středisko sociální rehabilitace. V knihovně budou prezentovat svou práci klienti Střediska sociální rehabilitace. Vycházíme z úvahy, že naši klienti by měli být vnímáni a přijímáni bez zbytečných emocí. Takzvaně oddémonizováni.

Běžní obyvatelé Chebu je jistě znají, například pořádek na krajinné výstavě udržují právě oni. Chtěli bychom také připomenout, že letošní rok je Evropským rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení,“ vysvětlila. „Chudoba ohrožuje mnohé z nás, její hranice je velmi tenká a nikdo z nás nemá zajištěno, že ji nepřekročí. Uvádí se například, že až 40 procent rodin nemá žádné úspory.“

Většinu klientů charity totiž tvoří lidé, kterým se nějakým způsobem rozpadl osobní či profesní život. Jak doplnila, také denní centrum svaté Alžběty zaznamenalo větší zájem o své služby. Nabízí potřebným koupel a oblečení. „Už druhý měsíc se prudce zvyšuje počet zájemců.

Zatím nemůžeme říci, čím je nárůst způsoben, situaci vyhodnocujeme. Jsme rádi, že si lidé v nouzi najdou cestu do našeho zařízení, zároveň ale máme problém – není dostatek ošacení.“ Charitě chybí dámské i pánské spodní prádlo, ponožky, košile, trička, kalhoty či obuv. „Kdyby někdo měl možnost něco věnovat charitnímu šatníku, uvítali bychom to. Ale dát na charitu neznamená zbavit se nepoužitelných věcí,“ upozornila Vebrová.