V Karlovarském kraji se v celorepublikovém srovnání daří různé finty, jak dostat z pojišťoven peníze, odhalovat. Jejich počet tu meziročně klesl. Například podle statistik České pojišťovny (ČP) v Karlovarském kraji podvody klesly o 400 tisíc korun, Allianz pojišťovna uvádí pokles o 1,5 milionu na pojistných událostech ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.
Hlavním polem pro páchání pojistných podvodů bylo v minulosti pojištění motorových vozidel, nyní se podvody přesouvají do oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.
„Roste i počet odhalených podvodů z životního a úrazového pojištění. Jedná se hlavně o situace, kdy lidé účelově prodlužují dobu léčení," uvedl ředitel útvaru vyšetřování ČP Jaromír Kaděra. Některé pokusy o pojistné podvody jsou naivní, některé detailně promyšlené. Do první kategorie patří případ klientky, která nahlásila vloupání do sklepa.
„Podle tvrzení žena měla mít uskladněno ve sklepě mnoho cenných věcí v celkové hodnotě 170 tisíc korun. Bylo ovšem jasné, že se tam nikdy nemohly vejít," podotkla mluvčí ČP Ivana Buriánková.

„Vloupání tedy bylo fingované a policie následně zahájila trestní stíhání klientky pro přečin pojistného podvodu," doplnila Buriánková.
Pojišťovna Allianz pro zjištění podvodů začala využívat od tohoto roku takzvaný hlasový analyzátor. Ten funguje na podobném principu jako detektor lži, jen se zaměřuje na hlasovou křivku. „Z analýzy nahrávek telefonátů se staršími případy víme, že výsledky jsou spolehlivé," doplnil ředitel úseku odhalování pojistných podvodů pojišťovny Allianz Ludvík Bohman.
Pojistný podvod je stále mezi Čechy vnímán jako nepříliš nebezpečný. „Pachatelé podvodů si obvykle neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby odnětí svobody až na deset let," dodala Buriánková.

Štěpánka Becková