VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jde o společné dílo všech, říká starosta

Poustka -Poustka – Je potěšitelné, že jsou na Chebsku obce, kde lidé drží pospolu a starají se svými silami o vzhled obce. Jednou z nich je Poustka. Jak již Deník informoval, dobrovolných brigád se tu účastní většina obyvatel

6.8.2011
SDÍLEJ:

Jan Ryba.Foto: Deník

Starosta Poustky Jan Ryba je za práci občanů velmi vděčný.

Pane starosto, jak je možné, že ve vaší obci držíte takhle pohromadě? Kdy se obyvatelé tak spjali?
Vše začalo na podzim 2009, když jsme si podali žádost o grant z Nadace Partnerství - Strom života na výsadbu ovocných stromů v obci. Na první společnou akci přišlo téměř 30 procent občanů a bylo jasné, že zájem místních o vzhled naší obce není lhostejný. V roce 2010 jsme požádali opět tuto nadaci a v souboji s mnoha projekty z celé ČR jsme byli úspěšní.

Náš projekt nazvaný ´Máme si kde hrát´ dostal zelenou a jednou z podmínek bylo komunitní plánování. Na první plánovací setkání přišlo opět minimálně 30 procent občanů naší obce a pod vedením koordinátora projektu jsme společně naplánovali vzhled a vybavenost místa, kde již dnes vzniká multifunkční plocha s dětským hřištěm, srubem a prostorem pro volnočasovou aktivitu občanů a s možností odpočinku turistů směřujících na hrad Seeberg.

Nutno dodat, že se velmi významně na výstavbě podílí i většina místních podnikatelů, a to v podobě smlouvy o partnerství kde se zavazují se podílet sponzorsky na projektu. Nutno podotknout, že následovalo podání žádosti o další grant, a to u Nadace VIA, kde jsme zvítězili s naším projektem nazvaným ´Obec Poustka chrání přírodu´ a dostali od této nadace 300 tisíc korun na revitalizaci znehodnoceného pozemku při vjezdu do obce.

Tento projekt, jak sami uvádí zástupci Nadace VIA, je ukázkovým příkladem spolupráce obecní samosprávy a občanů a vzešel přímo od obyvatel, jimž není lhostejný místy dosti zanedbaný vzhled Poustky, který je přímým důsledkem poválečného vývoje. Občané se okamžitě zapojili jak při plánování, tak při samotné realizaci za odborného dohledu Občanského sdružení NT Naturam. Nyní probíhá svépomocí oprava hráze rybníka v obci a je naplánováno spoustu dalších společných akcí.

To musí být milé, vědět, že se lidé tak zajímají o svou obec…
Je velmi příjemné být mezi lidmi, kteří se tak zodpovědně starají o své okolí a velmi mě těší, že to nejsou lidé jen z blízkého okolí, kterých se to přímo týká, ale i lidé z druhé části naší obce. Jde o společné dílo všech a je pro mě velkou poctou starostovat v takové obci a s takovými občany. Slavnostní otevření nově vybudovaného areálu plánujeme na sobotu 17. září a věřím, že se nám toto společné dílo povede a bude dlouho sloužit všem.

Autor: Nataša Šmatová

6.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení