Většina rodičů školáků z Chebska by raději ve ve školách viděla prodej například ovoce. Jenže na chodbách školních budov žáci naleznou převážně automaty s potravinami, jejichž častá konzumace zdraví rozhodně neprospěje, ba naopak.

„Když se podíváte, jaké děti ze škol vychází, je vám z toho smutno,“ sdělil třiatřicetiletý Jiří Král z Chebu. „Nechápu, jak mohou být děti tak oplácané.“ A dodal, že takovým problémem by se v dnešní době, ve které odborníci tak často upozorňují na nebezpečí obezity, měly zabývat nejen rodiče dětí, ale také vedení škol.

Překvapivé je, že nezdravému trendu podléhají i malí školáci s vietnamskými kořeny, kteří se dříve mohli svou štíhlostí chlubit. „Kdybych si dal nějaké ovoce nebo například zeleninový salát, tak by mě to nezasytilo tak, jako obložená bageta nebo čokoládová tyčinka,“ pověděl třináctiletý vietnamec 'Honza'.

Někteří oslovení občané kroutili nechápavě hlavami nad nezájmem České republiky nad návrhem Evropské komisařky pro zemědělství Fischer Boelové. Ta navrhovala, aby se ovoce, kterého je přebytek, rozdávalo zdarma ve školách. „Myslím, že by to byl skvělý nápad,“ řekla Chebanka Jana Svobodová.

Pokud nevedou ke zdravému stravování své ratolesti rodiče, měla by se o to pokoušet také škola. Pokud pomineme estetické 'výsledky', dopady na zdraví jsou přeci nezanedbatelné,“ zlobila se.