VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Hejduk: Každá krize přináší očistu

Cheb – Už dvě desítky let působí na trhu s realitami na Chebsku realitní kancelář Josefa Hejduka (na snímku) REAL CHEB.

17.7.2010
SDÍLEJ:

Zakladatel firmy REAL CHEB, Joef HejdukFoto: Foto: Zuzana Kasíková

S jejím zakladatelem Deník hovořil nejen o chodu této firmy.

Jak jste se dostal k práci v tomto oboru?
To už je 20 let. Ještě předtím jsem byl soudním znalcem v oceňování nemovitostí, takže když se po revoluci objevila možnost svobodně a volně podnikat, tak jsem se rozhodl pro nemovitosti, kterým jsem už v té době docela rozuměl. Měl jsem sice minimum zkušeností v tomto oboru, protože v té době tu žádné realitní kanceláře nebyly, o to více bylo nadšení a pracovního nasazení.


Kolik času věnujete své firmě?
Teď již podstatně méně. Již to není těch obvyklých 12 až 16 hodin denně jako na začátku. Začal jsem podnikat jako živnostník a asi 15 let jsem se věnoval jen této živnosti, potom jsem ji ale převedl do s. r. o. a od té doby jsem vlastně jen majitelem firmy. Firmu teď řídí jednatelka, paní Květoslava Hřebejková, na kterou se mohu ve všem spolehnout.


Co vás v podnikání nejvíce trápí a co naopak těší?
Nejvíc mě asi mrzí neserióznost některých klientů a rapidní zhoršení podmínek k získání úvěru. Nejhorší je, že nejméně seriózní bývají lidé, kterým jde o největší majetek. Naopak mě těší, když se setkám s klientem, který se na nás obrací s důvěrou a se kterým je možné uzavřít obchod na podání ruky.


Jak se k podnikání staví vaše rodina?
Vzhledem k tomu, že už mám dospělé děti, už pro ně není mé podnikání problém. Když jsem ale s podnikáním začínal, hodně mi pomohla moje manželka, která je zároveň společnicí firmy.


Máte čas relaxovat?
Rozhodně ano. Můj čas se řídí aktuálními prioritami a občas je důležité vypnout, takže si občas chodím zahrát golf.


Je těžké sehnat kvalitní a spolehlivé zaměstnance?
Čtyři z mých zaměstnanců v REALu CHEB pracují už déle než patnáct let, dokonce je tu jedna zaměstnankyně, která u mne před těmi dvaceti lety začínala, takže si myslím, že to není otázka sehnání zaměstnanců, ale udržení si těch správných lidí. Je důležité, aby byli mí podřízení dostatečně motivováni a aby neměli potřebu utíkat k jiným firmám.


Jak by podle vašeho názoru měl vypadat ideální zaměstnanec?
Měl by na sobě pracovat a být profesionální. Musí umět jednat s lidmi, umět se vcítit, být poctivý. A hlavně si musí uvědomovat, že jako zaměstnanec reprezentuje firmu, a proto se k lidem musí chovat slušně a s určitým respektem.


Myslíte, že byste jako zaměstnanec tato kritéria splňoval?
Kdybych tato kritéria nesplňoval i já, asi by REAL CHEB nebyl na trhu již 20 let. Patříme k jedněm z nejstarších realitních kanceláří nejen ve zdejším regionu. Ale nevím, zda bych byl dobrým zaměstnancem. Mám rád samostatné rozhodování a nezávislost. Toto právě přináší podnikání.


Mohl byste zhodnotit dnešní dobu vzhledem k podmínkám pro podnikání?
Uznávám, že dobré časy už tu byly. Na druhou stranu musím říct, že každá krize přináší určitou očistu, po níž snad lidé začnou více uvažovat nad tím, co by měli dělat, takže si přestanou například půjčovat peníze na to, co nepotřebují. V současnosti se sice dost snížila poptávka po nemovitostech, ale díky tomu, že REAL CHEB už si získal docela dobré jméno, jsme na tom docela dobře, jen nám teď zakázky dají trochu víc práce.


Mluvil jste o krizi, dotkla se nějak výrazně vaší společnosti?
Řekl bych, že spíše naopak. Zjišťuji, že máme podstatně více zakázek k prodeji, než jsme mívali. Ještě před nedávnem jsme operovali průběžně asi se stovkou zakázek. Nyní jich máme asi dvakrát tolik, ale je mnohem těžší sehnat kupce než zakázku. Myslím si, že je to hlavně tím, že ceny nemovitostí výrazně poklesly, což si ovšem prodejci odmítají připustit, a tak svůj majetek přeceňují.


Podporuje vaše společnost neziskové organizace?
Věnovali jsme nějaké peníze Gymnáziu Cheb, knihovně a do dětského domova, ale je pravda, že bych se sponzorování měl začít více věnovat.


Prozradíte, jaká událost vás v poslední době v osobním životě nejvíce potěšila?
Mám radost ze své rodiny. Mám dospělé děti, které stojí na vlastních nohách. Také mám skvělou ženu, která mě ve všem podporuje. Celkově spolu všichni dobře vycházíme a to je podle mého názoru to nejdůležitější v životě.

(kaz)

17.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení