Celkem patnáct politických subjektů z Karlovarského kraje je rozhodnuto zkusit své štěstí v předčasných parlamentních volbách, které se konají už za měsíc a půl. Už skončil termín, do něhož musely strany předat na krajském úřadě své kandidátky.


Mezi nimi jsou nejen politické stálice, ale i nováčci – TOP 09, Česká pirátská strana, Věci veřejné, či subjekt, který je pod drobnohledem ministerstva vnitra – Dělnická strana. U tří nejsilnějších stran, ODS, ČSSD a KSČM, nedošlo ve výběru lídrů k žádným závratným změnám, politici vybírali ty, kteří mají s působením v Parlamentu své zkušenosti.


Lídrem ODS zůstává Miloš Patera, dvojkou je Lubomír Suk, oba současní poslanci. „Jsou to zkušení politici, kteří práci v Parlamentu znají. Pan Patera je navíc místopředsedou parlamentního klubu ODS a má tu tak už vybudovanou určitou pozici,“ uvedl krajský předseda ODS Josef Pavel, který věří, že jejich strana získá tentokrát více než dvě křesla.


K menším změnám došlo v ČSSD, i zde je ale znovu lídrem poslanec Jaroslav Fiala, dvojkou je Jakub Pánik, který své štěstí v Parlamentu bude zkoušet poprvé. „V politice působím přes deset let, ale ještě jsem se necítil na to, abych kandidoval do Parlamentu. Nyní se situace změnila a chci politiku zkusit profesionálně,“ vysvětlil Pánik. I on by si přál, aby ČSSD získala více než dva současné posty.

Také jedničkou KSČM je poslanec, a to Pavel Hojda z Chebu. „V oblasti hospodářství, dopravy a zejména letectví a kosmonautiky prosazuji volební program KSČM a je zajímavé, že v mých aktivitách mi pomáhají i poslanci a poslankyně, ostatních politických stran, ale i specialisté a odborníci v letectví a kosmonautice,“ uvedl Hojda. „Proto jsem přijal nabídku členů strany v Karlovarském kraji a nabídku ÚV KSČM, abych opět kandidoval do Poslanecké Sněmovny. Pokud budu zvolen, budu velmi rád pokračovat v započaté práci. I nadále je a bude prioritou prosazování volebního programu KSČM – je to program pro lidi práce, pro lidi potřebné a pro rozvoj hospodářství, vzdělanosti, kultury a sportu v naší vlasti.“


Chebané neskrývají svou nedůvěru v politiky. „Nevím, jaké strany kandidují a je mi to celkem jedno,“ uvedla 54letá Zdena z Chebu. „Všichni říkají, co by zlepšili a jak to chtějí udělat. Slibují lepší sociální politiku, podporu mladých rodin a tak podobně. Podle mě jsou to ale jen populistická gesta, která mají nalákat voliče. Stejně to dělají všichni, kdo se chtějí někam dostat. Politici slibují a pak to dopadne úplně jinak,“ konstatovala. „Stejně se ve všech volbách objevují ty samé tváře, jen jsou pokaždé v jiné straně,“ dodala.


„Doufám, že půjdou všichni k volbám, když většinou jen nadávají,“ rozčílil se Ondřej Jecha z Chebu. „Pokud lidé nechtějí, aby se do poslanecké sněmovny dostali takzvaně provařené obličeje, mají přece možnost preferenčních hlasů,“ uvedl. „Ale to jen každý háže rozumy a je líný udělat pár kroužků na volebním lístku,“ řekl. „Vždyť na minulých volbách se to ukázalo, že jsou lidé otrávení. Přišlo jich snad jen něco kolem dvaceti procent. I my se nad sebou musíme zamyslet,“ dodal.

Kdo kandiduje
Volte Pravý Blok, Strana důstojného života, KSČM, ODS, ČSSD, Suverenita, TOP 09, Dělnická strana, KDU – ČSL, Česká pirátská strana, Strana zelených, Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa, Svobodní, Věci veřejné a Občané.cz