VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská krajská nemocnice letos počítá se ztrátou kolem 118 milionů korun

Karlovarský kraj - Karlovarská krajská nemocnice a. s. (KKN), kterou tvoří krajské nemocnice v Karlových Varech a Chebu, počítá v letošním roce se ztrátou 1kolem 18 milionů korun. Krajským zastupitelům to řekl generální ředitel KKN Petr Svoboda. Loni skončila KKN ve ztrátě zhruba 52 milionů korun.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Karlovarská krajská nemocnice, slučující krajské nemocnice v Karlových Varech a Chebu, počítá v letošním roce se ztrátou 118 milionů korun. Foto: Foto Deník

KKN se nyní potýká zejména s dopady úhradové vyhlášky, podle které dostává jen 90 procent plateb z e skutečnosti roku 2011. Při započtení inflace je to tedy jen přibližně 82 procent. Podle Svobody by se dalo jednáním se zdravotními pojišťovnami dohodnout například navýšení plateb pro nemocnici v Chebu, která je na tom o to hůře, že v roce 2011 byla v rekonstrukci. Jen toto vyrovnání by přineslo 40 milionů korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) si je vědoma těžké situace nemocnic, které poskytují akutní lůžkovou péči, a je proto připravena si na konci prvního pololetí ověřit reálnost úhrad. Chceme vytvořit prostor pro korekci, aby byla případná změna možná od druhého pololetí, oznámil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Jak by případná změna úhrad mohla vypadat, bude možné říci, až bude VZP znát co nejpřesněji reálný objem péče, který konkrétní zdravotnická zařízení poskytla za prvních šest měsíců klientům naší pojišťovny," uvedl Tichý. Podobnou korekci by VZP uvítala i u ostatních pojišťoven.

Podle Svobody, když nastupoval na jaře do funkce, byl ujišťován, že nemocnice je ekonomicky v pořádku, ale jsou problémy s lékaři. „Realita je opačná. Ekonomika je katastrofální," konstatoval Svoboda.

Zastupitelům řekl, že Karlovarský kraj by se měl do budoucna rozhodnout, jestli chce mít skutečnou krajskou nemocnici nebo tři okresní. Do krajské by podle něj mělo jít 90 procent prostředků, které kraj do nemocnic dává.

„Nemůžeme si dovolit konkurovat krajské nemocnici v okresech," uvedl Svoboda. Kraj vlastní kromě chebské a karlovarské ještě nemocnici v Sokolově. Tu ale dlouhodobě pronajal společnosti Nemos. Do všech tří nemocnic přitom posílá peníze na investice, zhruba v podílu 40 procent pro Karlovy Vary a po 30 procentech pro obě další.

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) na zastupitelstvu řekl, že „pokud by byly platby od pojišťoven takové, jaké mají být, tak mohou fungovat všechny tři nemocnice". Za první čtyři měsíce letošního roku podle něj vyplatila VZP nemocnicím o 1,2 miliardy Kč méně než v roce 2012," uvedl. Podle něj by platby pojišťoven měly nejen pokrýt náklady na zdravotní péči, ale dát nemocnicím i peníze na vlastní obnovu.

Autor: ČTK, Redakce

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení