VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza šéfky stavebního úřadu rozpoutala bitvu právníků

Karlovy Vary – Primátor Werner Hauptmann trvá na svém. Ivana Doubová žádný zákon neporušila

29.8.2009
SDÍLEJ:

Primátor oznámil, že vedoucí stavebního úřadu žádný zákon neporušila, a proto zůstává ve funkci. Zleva: Ivana Doubová, vedoucí stavebního úřadu, náměstek Tomáš Hybner (ČSSD), primátor Werner Hautpmann (ODS), náměstek Petr Keřka (ODS).Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Slovo proti slovu a bitva právníků. Tak se dá shrnout případ Ivany Doubové, vedoucí karlovarského stavebního úřadu. Závěry pěti právních posudků, které má Deník k dispozici, jsou nejednoznačné a tajemník města Jiří Vávra odmítá, že by jej Doubová o změně územního plánu u svých pozemků informovala.

Primátor Werner Hauptmann (ODS) je ovšem přesvědčen, že spor Doubové s Vávrou není podstatný.

„Projednávání změny územního plánu začalo v roce 2005 a tehdejší tajemnici magistrátu Johaně Vydrové to vedoucí stavebního úřadu oznámila. To bylo pro naše posuzování stěžejní. Jestli bylo oznámení učiněno před poslední fází schvalování změny, to rozhodnout nedokážu, protože tu stojí tvrzení proti tvrzení bez jakéhokoliv písemného podkladu. Ale hlavně to pro výsledek celé záležitosti nemá prakticky žádný význam. Důležité bylo, zda bylo oznámení učiněno na začátku procesu změny územního plánu, a to bylo,“ uvedl primátor.

Písemné potvrzení, že tomu tak skutečně bylo, od Vydrové ale primátor nemá. „Uvedla to do policejního protokolu,“ sdělil pouze.

To, že v případě Doubová chybovala, stojí ve stanovisku Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky. „Došlo k porušení právního řádu, konkrétně pak k postupu rozpornému s ustanovením paragrafu 14 správního řádu v důsledku neoznámení podjatosti úřední osoby, a též k porušení zákona o střetu zájmů,“ konstatují akademici.

Posudek Advokátní kanceláře Vohánka, Zach a spol., která se případem zabývala na žádost Doubové, tvrdí, že ona zákon o střetu zájmů neporušila, neboť neporušila povinnost oznámení o osobním zájmu tím, že nevystupovala na jednání zastupitelstva v rozpravě ani jinak, o návrhu nehlasovala a její vztah k dotčeným pozemkům byl obecně zřejmý. Doubová podle této advokátní kanceláře neporušila ani správní řád. „Z její strany nešlo o bezprostřední podíl na výkonu pravomoci správního orgánu a nemusela tak být považována za vyloučenou ze všech úkonů v řízení, při jejichž provádění by mohla výsledek řízení ovlivnit.“

Podle vyjádření ministerstva vnitra Doubová zákon o střetu zájmů neporušila, neboť právo předkládat návrhy k zařazení na pořad jednání zastupitelstva mají jeho členové, rada a výbory.

Také podle stanoviska Advokátní kanceláře Pavel Tomek, o který ji požádala radnice, Doubová zákon o střetu zájmů neporušila, ovšem porušila zákon o úřednících. „Nedodržela právní předpisy vztahující se k práci jí vykonané podle paragrafu 14 správního řádu a paragrafu 16 zákona o úřednících, neboť se nezdržela jednání, které by mohlo vést ke střetu veřejného zájmu s jejími osobními zájmy.“

Advokát Tomek se Deníku ke svým závěrům nechtěl blíže vyjadřovat.

Podle právníků města Doubová neporušila zákon o střetu zájmů. „Otázku porušení paragrafu 14 správního řádu právní odbor posuzoval pouze obecně a nedospěl k jednoznačnému závěru pro nedostatek předložených podkladů,“ uvádějí městští právníci.

Až po zpracování všech těchto analýz úřednice Doubová přišla s prohlášením, že o své zainteresovanosti včas informovala své nadřízené. Jeden z nich, tajemník Jiří Vávra, to ovšem popřel.

Autor: Ivana Kalinová

29.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení