VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha objevuje zapomenuté tváře našeho regionu

Loket - V katalogu lze spatřit také významné osobnosti i zcela anonymní postavy z Horního Slavkova, Kraslic, Krásna, Sokolova a dalších míst Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje nebo z Prahy

28.6.2013
SDÍLEJ:

Obálka knihy Zapomenuté tváře.Foto: Repro SD

S novou knihou ´Zapomenuté tváře´ přichází trojice autorů Lukáš Smola, Vladimír Prokop a Eva Smilková. Jedná se o katalog portrétů z loketských sbírek s připomenutím historie Městského muzea v Lokti. Čtenář tak dostává do rukou obrazovou publikaci s reprodukcemi vybraných podobizen ze sbírek, které byly postupně shromážděny na loketském hradě.
„Pro orientaci v komplikované problematice bylo zapotřebí hned v úvodu nastínit jejich pohnutou minulost a původ," uvedl Smola. „Snažili jsme se, aby knihu ocenili nejen lokální patrioti, ale aby měla co nabídnout i profesionálním historikům. Přináší dávno zapomenuté tváře zdejší honorace, představitelů samosprávy a hospodářského, kulturního a společenského života své doby. Pro zájemce o knihu může být velkým lákadlem skutečnost, že až na výjimky jsou zatím tato díla dlouhodobě uchovávána v depozitářích a nebyla nikdy publikována," doplnil Smola s tím, že výběr není omezen jen na samotný Loket.

V katalogu lze spatřit také významné osobnosti i zcela anonymní postavy z Horního Slavkova, Kraslic, Krásna, Sokolova a dalších míst Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje nebo z Prahy. „Navíc jsou to často jediná dochovaná vyobrazení jejich podoby a mnohá jména autorů těchto děl mezitím upadla do zapomnění," poznamenal Smola.

Autoři přiznávají, že myšlenka na vydání této knihy zrála delší dobu. „Prvním impulsem byla zhruba před pěti lety příprava Biografického lexikonu sokolovského regionu, kdy jsme tyto portréty postupně objevovali. Tenkrát však byly takzvané loketské sbírky kvůli stěhování do nového depozitáře nepřístupné a jako celek pro nás zůstaly nepoznané. Zpracování tohoto neprobádaného souboru, či alespoň jeho části tak bylo velkou výzvou a neopakovatelnou příležitostí," prozradil autor. „Vzhledem k významnému posunu v jednáních o budoucnosti sbírek jsme někdy na jaře minulého roku usoudili, že nastala vhodná doba pro realizaci našeho záměru," poznamenal.

Publikace přichází na pulty knihkupectví a turistických infocenter v době, kdy město Loket smluvně dojednává opětovné navrácení sbírek do svého vlastnictví. Téma je tedy silně aktuální na Sokolovsku i hodně diskutované.

Autor: Milan Hloušek

28.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení