VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna v Aši prý bude patřit mezi nejkrásnější

Aš - Stavbaři přistupovali k opravě historické budovy s citem a zachovali to nejcennější

15.10.2010
SDÍLEJ:

SCHODIŠTĚ s červeným mramorem (při pohledu shora) zůstane v ašské knihovně zachováno beze změn. Foto: Foto: archív Milana Vrbaty

Už počátkem listopadu letošního roku se vrátí do ašské knihovny život. Ašská radnice nechávala od června tuto budovu rekonstruovat a na akci získala dotaci z Regionálního operačního programu region soudržnosti NUTS II Severozápad.

Projekt má dvě fáze

„Celkové náklady stavby činí zhruba 23,5 milionu korun, z toho dotace představuje sumu 19,7 milionu korun,“ informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Akce nese název Multifunkční, informační, vzdělávací a společenské centrum - Městská knihovna v Aši. Projekt se skládá ze dvou částí.
V té první se zrekonstuuje budova z počátku 20. století.

Zahrnuje částečnou opravu střechy, výměnu oken, nové topení včetně rozvodů, novou elektroinstalaci, nový interiér, například podlahy a omítky, a nová sociální zařízení ve čtyřech podlažích. Vzniknou zde bezbariérové přístupy do všech čtyř nadzemních podlaží, objekt dostane novou fasádu. „Druhou částí je městské parkoviště přilehlé k budově knihovny, kde je budováno celkem 30 míst k stání, včetně dvou míst pro imobilní občany,“ doplnil Vrbata.

Trochu historie


V roce 1873 rozhodlo tehdejší městské zastupitelstvo o zřízení městské spořitelny v Aši. Po získání státního povolení mohla Ašská spořitelna od 1. ledna 1874 zahájit svou činnost. Úřední místnosti se nacházely v přízemí ašské radnice.

V roce 1904 byla zahájena stavba vlastní hezké moderní budovy na místě starých domů č.p. 236 – 239 v dolní části Hlavní, v té době Císařské ulice. Úřední místnosti byly umístěny v 1. poschodí a dostaly trezor odolný požáru a vlámání. Budova byla uvnitř obložena červeným mramorem, z něhož byly i sloupy vedle pohodlných schodů. Zadní část budovy hraničila s Karlovou ulicí. Byl zde umístěn i poštovní úřad. V květnu 1945 byla spořitelna převzata českými úřady a stala se sídlem Československé státní spořitelny.

V dalších letech v ní byly umístěny místnosti Městského výboru KSČ a po určitou dobu byla i Pionýrským domem. Svému původnímu účelu budova sloužila až do doby ukončení výstavby nové budovy České spořitelny, kdy byla do uvolněných prostor přemístěna ašská knihovna.

Ašané jsou hrdí

„Stavbaři přistupovali k budově s citem, zachovali nejcennější prvky – červený mramor na schodišti, zdobené mříže, mramorem obložené sloupy a tak dále. Zdá se, že v Aši budeme mít jednu z nejkrásnějších knihoven široko daleko,“ dodal Vrbata.
„Chtěl bych pochválit veškeré občany a činovníky města Aše za to, jak je krásná. Jsem narozený v Aši, ale to, co je z ní dnes, je něco úžasného. Jsem velice hrdý na to, že jsem se narodil právě zde,“ napsal nedávno na webové stránky Aše rodák Zdeněk Pivoňka v současnosti žijící v Plzni.

Autor: Nataša Šmatová

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení