I neuvěřitelných deset let neviděli chebští knihovníci některé knihy. Tak dlouho je u sebe někteří čtenáři mají. Chebští knihovníci ale upozorňují: Od příštího roku již nebudeme tak benevolentní.

„Od září se zautomatizovala půjčovna pro dospělé, a tím se zpřehlednily všechny dluhy,“ vysvětlovala vedoucí chebské městské knihovny Marie Mudrová. „Opravdu jsme zde měli také dlužníky, kteří měli u sebe knihy deset let. Ale převodem na automatizaci se staré pohledávky odepsaly,“ popisovala. Teď ale asi začne být opravdu horko asi třiceti dalším dlužníkům, se kterými knihovna již delší čas 'bojuje'. Od nového roku začne totiž spolupracovat s novým advokátem, Martinem Čonkou. „Vysvětlil nám, že se po třech letech promlčí pouze upomínky, dlužné knihy ne. V lednu zmiňovaných třicet případů předáme advokátovi,“ uvedla. Stejně tak se od ledna změní půjčovní řád.

Marie Mudrová proto vyzývá zapomnětlivé čtenáře, aby si dali pozor. I relativně malá částka se může vyšplhat na docela vysokou sumu. „Problémové případy pak půjdou k soudu. Dál bude mít případ v rukou exekutor,“ varovala vedoucí. „Nebudeme již tak benevolentní jako v minulých letech, protože toho někteří zneužívali,“ vysvětlovala Marie Mudrová, ale zároveň dodala: „Je opravdu důležité, aby čtenáři, kteří zde mají problém přišli, a přiznali se, že vypůjčenou knihu nemají nebo nemají peníze. Nikomu nebudeme trhat hlavu,“ uklidňovala v nadsázce. „Problémy člověk musí řešit. S dlužníky se můžeme domluvit, že knížku seženou třeba v antikvariátech. Co se týká větších plateb, není problém dojednat splátky.“ Bez potíží to ale není ani v oddělení pro malé čtenáře, kde je také asi čtyřicet dlužníků.

Čtenáře mají různé 'fígle', aby na knihy nezapomněli.. „Dávám si upomínku do telefonu, abych si vzpomněl, že mám knihu vrátit,“ popisoval student Jan Pospíšil. „Ale už se mi také stalo, že mi přišly tři upomínky,“ přiznal.