VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Křižovatce v 15. století na čas přestal fungovat

Křižovatka - Důvod zániku středověké církevní stavby zřejmě souvisí s husitskými válkami. 

1.3.2013
SDÍLEJ:

ARCHEOLOGŮM SE v kostele v Křižovatce podařilo objevit část středověké podoby kostela. Tak zásadní přestavbu odborníci na tomto místě nepředpokládali.Foto: Deník/Václava Simeonová

V části středověké podoby kostela, kterou se podařilo objevit archeologům v Křižovatce na Chebsku (Chebský deník již informoval), se našly i další zajímavosti. Například že jeho stěny nezasahují nad úroveň současné podlahy.

„Nález středověkého kostela mě překvapil," uvedla Věra Holubová z Chebu. „Určitě se však nejedná o první ani poslední místo, kde něco podobného archeologové našli," dodala.

Archeologové mají i za to, že v jednu dobu kostel přestal fungovat.

„Výzkumem jsme přišli na to, že kostel prošel razantní proměnou, kterou můžeme rámcově datovat do průběhu 15. století. Z období první poloviny 15. století rovněž postrádáme záznamy o tom, že kostel odváděl pravidelné finanční obnosy církevní správě, a je pravděpodobné, že tento kostel vůbec nefungoval," uvedl archeolog Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti Filip Prekop.

Přesné důvody toho, proč kostel zanikl, nejsou známé.

„Nově bezpečně víme, že žádné zdivo, které je starší než z 15. století, nezasahuje nad úroveň stávajících podlah. O středověkém kostele víme, že byl stejné šířky jako stávající, ale jeho délka se změnila v obou směrech, západním i východním," upřesnil Filip Prekop.

„Důvod zániku středověkého kostela zřejmě souvisí s husitskými válkami. V té době zde zřejmě nebyly kapacity na jeho plnohodnotné fungování, ale po politické stabilizaci ve druhé polovině 15. století měla místní reprezentace zájem a prostředky kostel opět obnovit," podotkl Prekop.

Archeologické výzkumy středověkých kostelů nejsou v Karlovarském kraji výjimkou.

„K těm nejvýznamnějším patří výzkum kostela svatého Linharta v Doubí a kostela svatého Mikuláše v Hruškové u Sokolova. Tyto kostely zkoumal v 90. letech magistr Klsák z karlovarského muzea. Podobnost je velká. Počátky obou kostelů spadají obdobně jako v případě kostela v Křižovatce do první poloviny 13. století," dodal Filip Prekop.

Autor: Jan Buriánek

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení