Zaměřit se na cílovou skupinu mladých nad 15 let, to je nyní priorita pro občanské sdružení Kotec působící po celém Chebsku. Kotec se zapojil do dvou projektů.

Tím prvním je Individuální plán Karlovarského kraje. „Znamená to rozšíření sociálních služeb pro konkrétní cílovou skupinu sociálně znevýhodněných mladých lidí do 26 let,“ vysvětlil ředitel Kotce Jiří Hort. „Je to skupina lidí, kteří dokončí povinnou školní docházku, mnohdy nenastoupí do dalšího vzdělávacího institutu a jsou těžko zaměstnatelní. Často končí na pracáku a někdy ani to ne,“ řekl. Prací Kotce bude, aby mladé motivoval k dalšímu vzdělávání. „Když to selže, tak aby měli nějaké sociální zdatnosti k tomu nechat se zaměstnat a udržet si zaměstnání,“ uvedl.

Také by mělo na Zlatém vrchu vzniknout nízkoprahové zařízení pro děti a mládež nad 15 let. „Bude to bezpečné místo pro mladé, kam mohou přijít a využít nabídky připravené našimi pracovníky, nebo sami aktivně přinášet nápady. Klasicky tam bude základní volnočasové vybavení, tedy počítače a internet, fotbálek, šipky, pinčes a takové věci,“ vyjmenoval Hort.

„Finance, když to půjde dobře, budou z Evropské unie. Pak by v klubu mohla být i vybavená zkušebna, posilovna a věci, které opravdu mohou zaujmout náctileté, kteří svůj volný čas tráví buď bez zájmů nebo rizikově,“ dodal. O klub už je ze strany mladých zájem, jak zjistili pracovníci Kotce.
Nízkoprahový klub by měl vzniknout v bývalém kulturním domě na Zlatém vrchu. Radnice už před časem oslovila dotazníkovou akcí místní občany, zda by byli proti tomu, aby zde měli sídlo sociálně potřební obyvatelé města. „Nedokážu si pod pojmem sociálně potřební představit nic jiného než feťáky či bezdomovce,“ řekl Jaroslav Hájek. „A ty bych zde opravdu moc nepřivítal.“