VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce utlumit mariánskolázeňské gymnázium

Mariánské Lázně - Také místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký neskrýval svoje rozhořčení. „My jako město jsme o záměru kraje utlumit gymnázium nebyli předem informováni," uvedl.

23.11.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Mariánské Lázně Šok, jinak nelze nazvat reakci zaměstnanců a studentů na plánované utlumení osmiletého gymnázia školy Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně. Rozhodnutí Karlovarského kraje bylo nečekaným bleskem z čistého nebe. Vlna nevole Mariánskolázeňských však znamenala obrat v postoji vedení regionu.

„To, že má k útlumu dojít, jsme se dozvěděli až z médií," uvedla Klára Tesařová, zástupkyně ředitele Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně. Po několika hodinách, kdy ani vedení školy nevěřilo, že by mohla být informace pravdivá, začalo gymnázium a obchodní akademie jednat. Na webových stránkách školy se objevila petice za zachování osmiletého gymnázia. „Situace je vážná," uvedl pedagog Dušan Drexler. „Pedagogický sbor je nespokojen a rozhořčen." Všichni totiž očekávali, že škola, která už několikrát prošla optimalizací, bude dalšího zeštíhlování ušetřena. „K optimalizaci jsme přistupovali vždy zodpovědně. Došlo ke sloučení škol i zrušení oboru ekonomické lyceum," přiblížil Drexler. Za posledních sedm let se škola zmenšila o čtyřicet procent. Navíc jde v Karlovarském kraji o jednu z nejúspěšnějších škol. Studenti získali například titul Domažlický datel, ze soutěže přivezli celkem deset diplomů.

Vedení mariánskolázeňské školy šokuje i důvod zrušení primy. „Dovolím si citovat z materiálu náměstka hejtmana Václava Sloupa: ´Odbor školství, mládeže a tělovýchovy považuje za nezbytné snížit nabídku v okrese Cheb z 90 na 60, a protože není navrhováno sloučení Gymnázia a Střední odborné školy Aš s Gymnáziem Cheb, nezbývá než zasáhnout do Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně.´ Nikdo se ale nezabýval skutečnými potřebami Mariánskolázeňska, vývojem počtu žáků a podobně."

Také místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký neskrýval svoje rozhořčení. „My jako město jsme o záměru kraje utlumit gymnázium nebyli předem informováni," neskrýval Horký. „Navíc na posledním rokování městské rady, kdy se o této záležitosti začalo hovořit, se vyjádřil radní a ředitel školy Miloslav Pelc, že se vše dozvídá až zde. To svědčí o všem."

Děti z Mariánských Lázní a okolí by měly v případě útlumu osmiletého gymnázia ztíženou situaci.

„Kdo by nechal do Chebu dojíždět jedenáctileté dítě?" rozčílila se Simona Vaňková z Mariánských Lázní. „Mám dítě ve třetí třídě, ráda bych ho na gymnázium dala. Ale teď nebudu mít kam. Nejenže to bude finančně náročné, ale strachy bych se při pomyšlení, že je sám v Chebu, asi zbláznila," uvedla maminka.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo o přípravu změny v oborové struktuře, nebyla věc předem se školou diskutována," řekl nakonec k celé kauze v pátek okolo poledne náměstek hejtmana Václav Sloup. „Na základě čtvrtečního jednání výboru pro výchovu a vzdělávání a po znovuposouzení bude do rady předložen materiál, jímž bude Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně vyňato z návrhu na zrušení víceletého statutu. Vše bude projednáno s ředitelem Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně Miloslavem Pelcem v rámci jeho hodnocení," dodal náměstek hejtmana Václav Sloup.

Autor: Jana Bežáková, Vladimír Kučera

23.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení