VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj i obce čeká rozhodnutí, jak dál s odpady

Karlovarský kraj - Legislativa vyžaduje ukládat na skládky co nejméně odpadu a zvýšit podíl recyklace.

2.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Miroslav Kucej

Jak neplýtvat penězi a přitom efektivně likvidovat a třídit odpad? Je možné snížit poměr skládkování oproti recyklovaným složkám? Právě na tyto otázky se snaží odpovědět vedení Karlovarského kraje, které již dva roky připravuje s městy nový systém nakládání s komunálními odpady. K jeho vytvoření nutí regiony především evropská legislativa promítnutá také do legislativy národní.

„Vyžaduje se ukládat na skládky co nejméně komunálních odpadů, zvýšit třídění občany a vytříděné složky využívat. Velký důraz se klade na využívání takzvaného biologicky rozložitelného odpadu, což jsou především papír, dřevo, zbytky jídel a zeleně, které při uložení na skládku tvoří skleníkové plyny,“ uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Karlovarský kraj nechal zpracovat dvě studie, podle kterých by měly být navrženy investice do nových technologií, jejich propojení i ekonomické dopady na obce, potažmo občany, kteří budou muset náklady na nový systém zaplatit. První je již hotová. Druhá studie, koncesní projekt, by měla být zpracována do poloviny letošního prosince. Dokument by měl odpovědět producentům odpadu, tedy městům a obcím, za kolik bude schopen systém odpad likvidovat.

Nové systémy se připravují ve všech krajích. „Některé kraje chtějí vybudovat spalovny komunálního odpadu, naše cesta je využít stávajících technologií v kraji, tedy využít technologií k energetickému využití, které jsou u nás již v provozu,“ vysvětlil krajský radní Jaroslav Bradáč. Tím se podle něj i celkové investiční náklady dostanou do zcela jiných čísel než výstavba spalovny.

Zásadní otázkou má být zdroj financování celého systému. Šancí je získání dotace z Operačního programu Životní prostředí. Výše příspěvku činí 40 procent uznatelných nákladů. „Zbytek by měla uhradit města a obce. Dnes již víme, že bez soukromého investora se to neobejde,“ dodal Bradáč.

Do konce roku by se měli sejít zástupci kraje i obcí a domluvit se, zda půjdou společně do vybudování systému s přispěním evropských peněz, nebo zda obce ještě nejsou k tomuto kroku připraveny. „Problém je, že pokud se o dotaci nepožádá v průběhu příštího roku, takovou možnost už v příštích letech mít nebudeme,“ doplnil radní.

A jaký trend prosazují města na Sokolovsku? Například Sokolov hodlá vybudovat kompostárnu za více než 70 milionů korun. Měla by za úkol zpracovávat biologický odpad nejen ze Sokolova, ale i z přilehlých obcí.

„Za loňský rok jsme odvezli asi tisíc tun trávy na kompost. Při skladování tak velkého množství vznikaly problémy, zejména s nepříjemným zápachem. Nová kompostárna by nás měla podobných nepříjemností zbavit,“ řekl jednatel technických služeb Pavel Dlouhý.

Autor: Milan Hloušek

2.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

S víkendovou pitkou začal dvaatřicetiletý muž původem ze Slovenska brzy. Při odpolední dechové zkoušce totiž nadýchal 2,46 promile alkoholu.

Havárie odhalila opilého šoféra, který navíc neměl řidičák

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Sokolov – Zabitím vyhrožoval v Sokolově dvaatřicetiletý muž trojici lidí. Navíc ještě na ně vytáhl a namířil zbraň.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Cheb - Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení