VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraje si kvůli dotacím píší s EU

Karlovarský kraj -Společně se snaží odvrátit hrozbu, že Evropská komise zablokuje slíbené miliardy.

17.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Karlovarský a Ústecký kraj se společně snaží odvrátit hrozbu zablokování evropských dotací, kterým jim pohrozila Evropská komise.

Ta po obou krajích, které mají zastoupení v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad, jehož prostřednictvím evropské dotace žadatelům rozděluje, požaduje splnění několika podmínek. Jinak tok evropských peněz do regionů zastaví. Mimo jiné žádá o kontrolu všech dotací, na které už uvolnila miliardy.

Celkem jde o 180 projektů. Pokud by Unie přestala peníze proplácet, znamenalo by to pro oba kraje obrovské problémy. Karlovarský i Ústecký kraj už zahájily investice za miliardy korun.

„V souvislosti s dopisem Evropské komise se ve středu 13. července v Praze konalo koordinační jednání za účasti pracovníků Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, Ministerstva pro místní rozvoj (Národního orgánu pro koordinaci) a Ministerstva financí (Platebního a certifikačního orgánu a Auditního orgánu),“ uvedl Vojtěch Krump, mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Účastníci jednání se podle něj shodli na tom, že některé interpretace podmínek Komise jsou nejednoznačné.

„Z tohoto důvodu se Česká republika obrátí na Komisi s žádostí o upřesnění dopisu. Žádost se bude týkat především bližší specifikace požadavků na způsob, rozsah a termín přezkoumání veřejných zakázek zadávaných v rámci realizace projektů podpořených z ROP Severozápad, které Komise požadovala,“ vysvětlil Krump.

Jednotné stanovisko České republiky s vypořádáním připomínek Evropské komise bude zasláno v průběhu srpna. Zástupci národních orgánů i ROP SZ se shodli na tom, že některé informace obsažené v dopisu Evropské komise jsou zastaralé či nepravdivé. „Proto součástí odpovědi směřované Komisi bude také uvedení těchto nepřesností na pravou míru,“ zdůraznil Krump.

Problematika projektů společnosti Krajské zdravotní, která slučuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, je podle mluvčího sice významnou, avšak dílčí částí celé záležitosti, proto nebyla předmětem včerejšího koordinačního jednání. Krajská zdravotní má potíže kvůli nákupu přístrojů placených z unijních fondů za zhruba 420 milionů korun.

Podle auditu, který letos nechalo zpracovat ministerstvo financí, za ně zaplatilo zhruba o 31 milionů více, než byla jejich obvyklá cena na trhu. Ministerstvo financí už podalo trestní oznámení. Případem se zabývá protikorupční policie a také evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

„Ve věci projektů Krajské zdravotní a případných sankcí budou určující výsledky probíhajícího policejního vyšetřování a konečné stanovisko antimonopolního úřadu, který se zabýval veřejnými zakázkami zadávanými v rámci realizace těchto projektů,“ dodal Vojtěch Krump.

Autor: Ivana Kalinová

17.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení