VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajští politici si oblíbili Island, jedou tam už potřetí

Karlovarský kraj –Na Island vždy vyjíždí minimálně devítičlenná skupina politiků, ale členy delegace jsou i vybraní starostové měst a obcí v kraji a zástupci neziskových organizací.

17.7.2011
SDÍLEJ:

Islandské vlajky. Ilustrační fotoFoto: REUTERS

Kdo nebyl na Islandu, jakoby neexistoval. To si s nadsázkou mohou nyní říkat na Krajském úřadě Karlovarského kraje. Na výlet do této exotické země totiž v září vyrážejí už potřetí.

„Je to o hledání zkušeností, chceme se podívat, jak to funguje jinde. Na Islandu kladou důraz na životní prostředí, mají rozpracovanou genderovou politiku, ta je tam na vzestupu. Mně osobně se líbil jejich různorodý přístup ke školství, tam je svobodnější, zatímco u nás plochý. Takový nalajnovaný do jedné šablony,“ popsal své dojmy z Islandu Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Za své? Ale jděte

Na Island vždy vyjíždí minimálně devítičlenná skupina politiků, ale členy delegace jsou i vybraní starostové měst a obcí v kraji a zástupci neziskových organizací.
Cestu si nehradí. Peníze jdou z norských fondů, o něž kraj zažádal.

I na tento výlet je vypsána veřejná zakázka. Zní zajímavě: Politika životního prostředí na Islandu – výměna zkušeností. První dvě islandské cesty organizovala pro kraj cestovní kancelář Prestige Travel, která vyhrála výběrové řízení.

„Partnerem je Město Reykjavík. Dotace 25 493 EUR je poskytnutá z Blokového grantu Fondu technické asistence v rámci Finančních mechanismů RHP/Norska. Jedná se o osmidenní studijní cestu devíti představitelů Karlovarského kraje. Konkrétně za krajskou radu pravděpodobně pojedou jeden nebo dva radní, pak zástupci samospráv a úředníci,“ uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Dodala, že jména účastníků zatím nejsou stanovena.

Zpětná vazba? Chybí

A co budou členové výpravy na Islandu kromě exotiky studovat? Například utváření vztahu obyvatel města k životnímu prostředí, environmentální vzdělávání, podniknou exkurze do školy a návštěvu botanické zahrady využívané ke vzdělávacím účelům. Seznámí se také s novou strategií rozvoje cestovního ruchu v Reykjavíku a se strategií zaměřenou na „zelenou“ a aktivní turistiku.

Stranou nezůstane ani ekologická veřejná doprava, její rozvoj nebo snižování dopadů dopravy na životní prostředí při zachování kvalitních služeb pro obyvatele a návštěvníky.

Poněkud bezradně odpovídal náměstek Navrátil na dotaz, jak jsou zkušenosti politiků a úředníků z pracovní cesty na Island aplikovány po návratu do praxe a jaký má tento výlet přínos pro Karlovarský kraj. „Jde pouze o zkušenosti a širší rozhled. Hledáme v cizině návod, kterým směrem země šly a jak nejlépe provést některé nutné reformy u nás,“ vysvětlil.

Stejně tak tajemné jsou zprávy z pracovní cesty po návratu. Fotodokumentace chybí úplně. Zážitků ale prý mají členové výpravy nepočítaně. Island je prostě Island.

Vzhůru do Německa

V loňském roce zástupci kraje a krajského úřadu nejčastěji vyjížděli na zahraniční pracovní cesty do sousedního Německa. „Jednalo se zhruba o sto dvacet krátkodobých služebních cest, jejichž cílem byla jednání týkající se přeshraniční spolupráce ve všech oblastech, zasedání monitorovacích výborů, případně účast kraje na veletrzích cestovního ruchu,“ uvedla krajská mluvčí Jana Pavlíková.

Autor: Ivana Kalinová

17.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Mariánské Lázně - Za krásu svých tolik obdivovaných parků vděčí Mariánské Lázně Václavu Skalníkovi. Od jeho příchodu do lázeňského městečka letos uplynula dvě století.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Karlovarský kraj - Mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice patří Karlovarský kraj. Potvrzují to aktuální informace statistiků za první pololetí letošního roku.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení