VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kronikář má napilno. Jeho dílo chtějí vidět odborníci i veřejnost

Cheb - Chebská kronika bude opět bojovat v soutěži Kronika Karlovarského kraje

6.11.2015
SDÍLEJ:

KRONIKÁŘ JINDŘICH Josef Turek nemá na starost jen chebskou kroniku. Už poněkolikáté bude připravovat oficiální „PFku“ městu Cheb. „Na té letošní bude špejchar,“ prozradil a ukázal, jaký byl jeho druhý letošní návrh.Foto: Deník/ Václava Simeonová

Kam přijede, tam má úspěch. Řeč je o chebském kronikáři Jindřichu Josefu Turkovi. Chebské kronice se věnuje už od roku 1993 a před dvěma lety s ní vyhrál celostátní soutěž o nej kroniku.

„Naposledy jsem byl pozván do Stříbra. Potěšilo mě, kolik lidí z řad veřejnosti se o kroniku zajímalo. Nejčastěji se mě lidé ptají, jestli používám šablony, jak dlouho mi stránka trvá, kde je kronika uložená a jakou má hodnotu," řekl kronikář.

Svou práci prezentoval také v rámci doprovodného programu konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, která se konala v chebském Kulturním centru Svoboda. Součástí akce byla i výstava, na které byla představena díla kronikářů 22 tuzemských měst a obcí.

„Starostové a představitelé měst, kteří se konference zúčastnili, se tak mohli na vlastní oči seznámit s kronikářskou prací. A není to vždy jen o psaní kronik. Řada kronikářů vytvořila také publikace vztahující se k jejich obci či regionu," podotkl Jindřich Josef Turek. „Jako kronikář města Cheb jsem byl požádán, abych se ujal průvodcovské role, což jsem rád učinil. Řada starostů se na mě obracela s konkrétními dotazy a problémy. Abych byl konkrétní, některé obce dodnes nemají kronikáře. Když už někoho seženou, často se ukáže, že to není člověk na svém místě," popisoval. „Někteří se mě ptali, jak vlastně mají kroniku vést, co a jak do ní psát. Nabyl jsem dojmu, že je tato problematika opravdu zajímá. A protože se konference konala v Chebu, měl jsem díky pochopení města možnost prezentovat svou práci i já. Přihlížející často nechtěli věřit tomu, že se jim předkládají kroniky originální, a domnívali se, že hledí na kroniky tištěné. Zájem byl takový, že jsem musel slíbit, že na konferenci přijdu i druhý den, což jsem v zájmu propagace kronik a práce kronikářů rád udělal. Samotného mě překvapilo, jak velký ohlas naše práce má," řekl kronikář.

Chebská kronika bude navíc opět bojovat v soutěži Kronika Karlovarského kraje, která se koná jednou za dva roky. Kroniku porotcům odevzdává příští týden a vyhlášení výsledků se uskuteční o dva týdny později v rámci semináře knihovníků.

Autor: Václava Simeonová

6.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení