Doslova za minutu dvanáct odvezli členové občanského sdružení Macík vyhublou 24letou kobylu Lukavu z Vlkovic na Mariánskolázeňsku. Zda jí tím ale zachránili také život, není jisté.

„Zatím je to nejhorší případ, jaký jsem viděla,“ uvedla Hana Šimková z Macíka. Vyhublému zvířeti pokrývala kůže samotnou kostru, srst byla značně olysalá a rozedřená, jak se kobyla drbala o stromy a sloupky výběhu. Ten byl navíc ohraničen ostnatým drátem.

Před samotným aktem odebrání se na místě objevil majitel koně s tím, že jej právě dnes chce odvézt na nové místo. Jeho chování bylo agresivní, na jednoho z novinářů plivl, druhému ukázal nahé pozadí. Nakonec se uklidnil a za asistence policie se domluvil s městským úředníkem a pracovnicí azylu pro zvířata.

„Podle mého kobyle zbývá tak týden nebo dva života. Pokud by tu zůstala, znamenalo by to pro ni jistý rozsudek smrti,“ uvedla Hana Šimková s tím, že vůbec není jisté, zda se ošetřovatelům podaří koně dostat do formy, a to také vzhledem k věku. „Záleží samozřejmě na příčině. Pokud v tom bude onemocnění nebo bolesti zubů, pak snad, jestliže ale bude příčinou selhávání vnitřních orgánů, myslím, že ji nezachráníme.“

Kobyla naprosto přišla o svalovou hmotu a za olysalou srstí může být kožní onemocnění stejně jako nedostatek minerálů. Vše teď záleží na posouzení veterinárního lékaře, který rozhodne, jestli by další udržování koně při životě nebylo také týrání.

Ještě před pěti měsíci byla kobylka zdravá, ale její majitel, který ji ve Vlkovicích ustájil u známého, se o ni nestaral, jezdil za ní jednou za dva nebo tři dny. O zubožené zvíře se začali zajímat obyvatelé obce, kteří také přivolali odpovědné orgány.

„Na konci března jsme přijali oznámení o pravděpodobném týrání,“ uvedla ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková.

„Na místo se 4. dubna vydala veterinářka a pracovníci městského úřadu v Mariánských Lázních. Ti konstatovali katastrofální stav zvířete a hned podali návrh na odebrání,“ informovala.

„Důvodem k odebrání z péče je zdravotní stav koně a špatný způsob ustájení, stav koně je na první pohled i pro laika hrozivý. Proto jsme konali, když jsme od krajské veterinární správy dostali podnět, a vydali jsme rozhodnutí,“ doplnil Miroslav Trégler, referent odboru životního prostřední Mariánské Lázně.

Majiteli koně nyní bude vyměřena pokuta. „Ta činí až 50 tisíc korun a já bych se velmi přimlouvala za to, aby byla v té horní hranici,“ poznamenala Slepičková. O podání trestního oznámení za týrání zatím neuvažuje s tím, že samotná pokuta by měla být dostačující.

Muž, na jehož pozemku se kůň nacházel, několikrát majitele upozorňoval na zdravotní stav zvířete.

„Přivedl ji sem kamarád s tím, že využije moje prostory a že bude jezdit, ale nemůže často. Prý tak dvakrát v týdnu a prosil, abychom jí dali vodu. Ale že by tu dlouho být neměla, říkal, že měl zajištěnou novou majitelku. Tak to bylo měsíc, dva a nakonec z toho bylo pět měsíců,“ řekl. O tom, že by se majitel zajímal o zdravotní stav koně, nevěděl, ale veterinář u něj asi dlouho nebyl.

„Ze svého jsem kobyle kupoval krmení, ještě mi tu zbyly balíky sena. Majitel mi sliboval, že se se mnou vyrovná, ale ještě to neudělal.“