Podivné machinace provázejí podle názoru lékařů výběrové řízení, které Karlovarská krajská nemocnice vypsala na nákup polohovacích lůžek.

Tendr Karlovarský kraj zveřejnil už v únoru letošního roku. Je na modernizaci zařízení, konkrétně na dodání 663 lůžkových komponentů do pracovišť nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Předpokládaná hodnota zakázky je 54 milionů korun.

Soutěž má podle Jaroslava Borky (KSČM), náměstka hejtmana Karlovarského kraje pro majetek, skončit letos 29. března.

„Snažíme se o to, aby cena byla co nejnižší a celé výběrové řízení naprosto transparentní,“ uvedl Josef Novotný (ČSSD), hejtman Karlovarského kraje.

Lékaři se však obávají, že i tato zakázka, na niž Karlovarský kraj bude žádat o dotace Brusel, bude ušita některé firmě na míru. Nelíbí se jim, že téměř polovina lůžek má být na hydraulický pohon, a tudíž je pacienti mají ovládat mechanicky. To se podle nich nemocnici jen prodraží. „Lůžka na elektrický pohon jsou levnější a pro pacienty naprosto komfortní. Navíc lůžka s hydraulikou se přestávají vyrábět a shánět na ně náhradní díly bude velmi obtížné,“ uvedl Roman Brázdil, primář anesteziologicko–resuscitačního oddělení karlovarské nemocnice.

V tomto kontextu vzbuzuje údiv zakázka, kterou zveřejnila karlovarská nemocnice v časopisu Zdravotnictví a farmacie, že český výrobce zdravotnické techniky Linet dodá do španělského hlavního města 1300 polohovacích lůžek za téměř 45 milionů korun. Tento tendr vyhlásila vláda regionu Madrid, která nyní investuje do vybavení domovů pro seniory, jež spravuje.

Jedno lůžko tak Madridu vyjde na téměř 35 tisíc korun, zatímco Karlovarská krajská nemocnice hodlá lůžko koupit za zhruba 80 tisíc korun. Firma Linet, která Madridu lůžka dodává, uvedla, že do Španělska posílá postele do léčebny dlouhodobě nemocných, ale že pro karlovarskou nemocnici může vyrobit lůžko v hodnotě 45 tisíc korun.

Podle primáře Brázdila by nemocnice potřebovala především elektrická polohovací lůžka, která jsou levnější. „Hydraulické polohovací postele mají olejovou náplň, je obava, že vyteče a velmi drahá je i jejich údržba. Padesát let taková zakázka v České republice nebyla,“ uvedl Brázdil.

Podle zdrojů, které má redakce k dispozici, je tato zakázka šitá na míru firmě, která se potřebuje zbavit mechanických postelí, protože už je dál vyrábět nebude. „Celá zakázka vypadá, aby se neušetřilo, ale aby se utratilo,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Podle náměstka Borky se do soutěže, která skončí 29. března, zatím přihlásilo šest firem včetně společnosti Linet.

Karlovarská krajská nemocnice se nyní utápí v dluzích a svým dodavatelům už dluží 350 milionů korun. Řada firem čeká na zaplacení faktur od konce října a posílá na ředitelství nemocnice důrazné upomínky.