Šok zažili dva pracovníci dřevozpracujícího podniku, kteří v úterý přijeli na skládku dřeva u Vykmanova nakládat kulatinu. Mezi kládami na ně totiž číhala šestimetrová krajta.

„Kolega se hada příšerně lekl. Reflexivně po něm sekl nastartovanou motorovou pilou,“ popsal setkání jeden z lesáků, který si přál zůstat v anonymitě. Podle jeho slov je ale možné, že byla krajta už mrtvá.

Nálezci na místo přivolali strážníky ostrovské městské policie. „Už jsme tady měli papouška, ale co do exotičnosti tenhle škrtič jednoznačně vede a počítám, že ji jen tak něco nepřekoná,“ komentoval netradiční výjezd strážníků jejich velitel Pavel Čekan. Ostrovští ochránci veřejného pořádku pak přivolali pracovníky kafilérie z Podbořan.

Ačkoliv jsou v kafilérii zvyklí na ledacos, šestimetrový had řidiče Petra Geršiho velice překvapil. „Něco takové jsem za ty roky, co pro kafilérii jezdím, ještě nezažil,“ potvrdil Gerši. Podle nálezců hada si řidič ještě dělal legraci, a pro plaza šel s pytlíkem v ruce se slovy: „Tak kde máte tu užovku?“ „Samozřejmě jsem věděl, do čeho jdu,“ uvedl vše na pravou míru Gerši. „Strážníci mě dopodrobna informovali. Ještě že měli lesáci mechanickou ruku. Tou totiž hada naložili na mé auto,“ doplnil. Pokud by ho mělina korbu nakládat ručně, asi by se dost nadřeli. Jeho nálezce totiž odhadl váhu na 50 až 60 kilogramů…

„Podle toho, co mi popisujete, to mohla být krajta tmavá nebo krajta mřížkovaná,“ reagoval na dotaz Deníku ostrovský herpetolog Jiří Stibor. „Je evidentní, že utekla nějakému chovateli,“ doplnil.

Jestli utekla v poslední době, měla podle Stiborových slov poměrně velkou šanci přežít i v našich klimatických podmínkách. „Pokud se teploty pohybují kolem plus deseti stupňů, krajta přežije. Může se podchladit, ale sníh a mráz by nesnesla,“ konstatoval Stibor.

Krajta podle jeho slov vydrží bez potravy klidně i rok. „Byl zaznamenán případ, že krajta, než pošla, nepřijímala potravu tři roky,“ podotkl. Když ale na tohoto škrtiče přijde hlad, dokáže bez problémů spořádat „na posezení“ až 60 kilogramů masa. To znamená, že by bez problémů polkla až dvanáctileté dítě.

Jestli by zrovna tento exemplář mohl být člověku nebezpečný, je podle Stiborových slov otázkou. „Hodně záleží, v jakém prostředí žila. Pokud byla odmalička zvyklá na lidi, kteří se o ni dobře starali, nejspíše by nezaútočila. Pokud ale byla člověkem týraná, útok nelze vyloučit,“ řekl ostrovský herpetolog.

Jaké by byly šance dítěte na přežití, pokud by na ně šestimetrový škrtič zaútočil? „Prakticky nulové. Dospělá krajta může vážit kolem metráku. Dítě by tedy přemohla jenom vlastní vahou,“ odpověděl na nabízející se otázku Jiří Stibor.