VYBRAT REGION
Zavřít mapu

21. srpen 1968. Trauma nemizí

Karlovy Vary - Karlovaráci si okupaci země připomněli tradičně u hlavní pošty při pietním aktu

24.8.2008
SDÍLEJ:

Přirozené centrum města u Hlavní pošty zažilo již mnoho vzrušených okamžiků. Ráno 21. srpna 1968 patřilo k těm nejhorším. Rachot tanků, křik místních lidí a dokonce ostrá střelba nad jejich hlavy, tak vypadala okupace Karlových Varů.Foto: Archiv rodiny Fléglových, Karlovy Vary

V Karlových Varech se ve čtvrtek konalo v centru města výroční shromáždění k událostem 21. srpna 1968. Sešlo na něm přes 200 občanů. „Hovořilo se o dějinných a soudobých událostech a instalována a odhalena plastika ukřižovaného torza, sochaře Václava Lokvence,“ vysvětlil jeden z organizátorů Jiří Kotek. Sochu, která byla na témže místě umístěna také v roce 1968, viděli Karlovaráci po dlouhých letech.

Na shromáždění vystoupili občané, historici i kazatel. Moderátoří Jiří Kotek, ohlašovatel shromáždění, nastínil přítomným  jeho program a shrnul jeho průběh. Tím se stalo vyhlášení karlovarských občanů k 21. srpnu 2008.

„Plastiku ukřižovaného torza od sochaře Václava Lokvence, která byla vystavená v srpnu 1968 v centru města, vyzdvihují občané Karlových Varů jako svůj dobový symbol města. Tato plastika bude umístěna na veřejně přístupném místě,“ citoval Kotek první bod vyhlášení a lidé jej odměnili potleskem.
V prohlášení také stojí, že 21.srpen 1968 vyhlašují karlovarští občané za významný den ČR – Den zrady a národní poroby. Na jeho připomenutí budou v tento den vyvěšovat státní vlajku na půl žerdi.

Shromáždění žádá zákonodárce, prostřednictvím senátora Jana Horníka, aby byl tento den oficiálně schválen jako významný den České republiky.
Organizátoři setkání k 21. srpnu 1968 také připomněli, že nelze vytrhnout 21. srpen 1968 ze souvislostí a hovořit pouze o tomto dnu. „Ale je možné ho označit a charakterizovat na něm jeho dějinný a společenský význam. V tento den vyvrcholila předem připravená okupace bratrských vojsk vlád komunistických států sdružených ve vojenském paktu Varšavská smlouva. Do ČSSR vpadlo 500 tisíc jejich vojáků, 5 tisíc tanků a další stovky dopravních letadel a další tisíce různé vojenské techniky,“ zaznělo u pošty. „Tento den, 21.srpen 1968, se stal v důsledku zrady a vlastizrady vedoucích činitelů komunistické strany a vedení státu jedním z nejčernějších dní naší historie. Zrádci byli spoluobčané, kteří podepsali tzv. „zvací dopis, na základě kterého do ČSSR vojska vpadla. Za nimi pak v následujících měsících byli další a další kolaboranti a zrádci, kteří využili tak zvané normalizace k získání vlastních vysokých i směšných mocenských postavení ve společnosti či zaměstnání, a to za cenu zmařených a znehodnocených životů statisíců a miliónů dalších.

Počáteční jednotu a statečný boj bezbranných občanů rozmazali vlastizrádci do letargie a rezignace. Selhali vedoucí činitelé státu – komunisté. Rok 1968 pohřbil víru v komunismus.

Národ se dusil ve lžích, falši a přetvářce. Zdecimovalo ho to na morálce a charakteru na dlouhá léta … Byl to ráj fízlů, špiclů a tajné policie. Tento a další čas ukázal, že komunismus je zločinný a nereformovatelný,“ zněla znovu slova, která marzila.
„ Připomínat si tento den je povinností národa, každého z nás,“ zdůraznil Jiří Kotek.

Na setkání u se nejen vzpomínalo na sovětskou okupaci před čtyřicet lety, ale hovořilo se i o současných událostech. y organizátoři shnuli do nóty o ruské agresi do Gruzie:
Občané Karlových Varů odsuzují vpád ruských vojsk do Gruzie.
Občané Karlových Varů dávají ruským občanům najevo, že takovéto praktiky jsou ve třetím tisíciletí pro nás nepřijatelné.
Občané Karlových Varů nemohou žít v klidu a míru v jednom městě s potenciální rozbuškou možného vpádu ruských tanků, kterým jako záminka postačí ochrana zde žijících občanů Ruské federace.
Občané Karlových Varů apelují prostřednictvím ruského konzula na nejvyšší představitele Ruské federace, aby stáhli svá vojska z Gruzie, upustili od národnostních intrik a našli řešení v politice mírové a obchodní spolupráce. Záznam o průběhu shromáždění také na www.radnicnilisty.cz.“
Po skončení shromáždění se lidé ještě dlouho nerozcházeli. Debatovali, diskutovali a vzpomínali.

(iva, jah, jako)

Místo události:
24.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení