V České republice přibývá každý den dalších deset lidí, u kterých lékaři zjistili infekční žloutenku. Od začátku letošního roku je to už 440 případů, přičemž šedesát procent připadá na hlavní město.

Jednou z nejohroženějších skupin jsou přitom děti mezi čtvrtým až devátým rokem. Jak informoval ředitel Dětské léčebny Mánes v Karlových Varech Miroslav Wimmer, jen přibližně v deseti procentech je průběh této vážné nemoci komplikovaný a zanechává následky.

„Po povinné izolaci na infekčním oddělení následuje dlouhodobé omezení tělesné zátěže a běžných školních aktivit. Také je u pacienta nařízena přísná dieta a podávají se pouze hepatoprotektivní léky, které šetří játra,“ upřesňuje Wimmer.

Právě doléčení žloutenky je pro pacienta velmi důležité. Dětská léčebna Mánes patří mezi ta zdravotní zařízení, jež poskytují komplexní léčebnou a ošetřovatelskou péči pro pacienty, kteří už žloutenku překonali.

„I když je Mánes dětskou léčebnou, tyto služby nabízí i dospělým. Léčba trvá povinně čtyři týdny u dětí a tři týdny u dospělých. U dětí do šesti let umožňujeme doprovod i rodičům,“ říká ředitel s tím, že velkou úlohu má Mánes především v případech sociálně slabších rodin či u zaneprázdněných rodičů.

Děti se učí ve škole, která je zřízena v areálu léčebny. „S přihlédnutím ke zdravotnímu stavu pacientů dovoluje zdravotní personál i volnočasové aktivity,“ dodává.