VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Personální zemětřesení v krajské nemocnici

Karlovarský kraj — Rada kraje odvolala ředitele v Karlových Varech, Chebu i Sokolově k 31. prosinci a pověřila řízením nový management.

19.12.2008
SDÍLEJ:

Začalo to před rokem. Tehdy lidé vyšli kvůli krizi v nemocnici do ulic a podpořili lékaře v jejich požadavcích. Rok poté řeší situaci v nemocnicích lékaři s politiky, s nimiž jsou v koalici.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Po odchodu manažerů z České zdravotní, která krajskou nemocnici řídila dva roky, opouštějí své posty všichni ředitelé. Krajská rada odvolala z funkce generálního ředitele KKN Jana Ference, ředitele karlovarské nemocnice Jiřího Štefana, ředitelku sokolovské nemocnice Věru Procházkovou i chebského ředitele Kamila Kastnera.

Radní zároveň schválili novou strukturu vedení krajské nemocnice.

„Valná hromada, kterou tvoří rada kraje, pověřila výkonem funkce generálního ředitele krajské nemocnice Jiřího Fojtíka, a to do doby výběrového řízení. Ekonomickou ředitelkou byla jmenována Ivana Svobodová, ředitelem pro lékařskou péči Filip Berger. Provozně technickým ředitelem bude Anna Bauerová a ředitelkou pro ošetřovatelskou péči Marie Bartíková,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

Hejtman doufá, že nové vedení situaci v nemocnicích výrazně zklidní.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Bereniky Podzemské jsou tyto změny vedeny snahou o centralizaci a zjednodušení řízení nemocnice. „Na personálního ředitele, což je úplná novinka v naší koncepci, bude vypsán kokurz. Teď už do řízení nemocnice budeme zasahovat co nejméně, aby lidé měli klid na práci,“ uvedla Podzemská.

Ředitelé Kastner a Procházková vnímají své odvolání jako pomstu. „Ani se mi to nechce moc komentovat, jsem ale realista a podobný krok jsem po zveřejnění povolební koalice a změnách ve vedení kraje čekal. Hnutí doktoři se nijak netajilo tím, že Procházková a Kastner nemají ve vedení nemocnice co dělat,“ uvedl Kastner. Stejný názor má i Věra Procházková. „Určitě to vnímám jako pomstu, především od Hnutí doktoři. Za poslední rok jsme udělali velký kus práce,“ zdůraznila odvolaná ředitelka.

To ale vyvrací Podzemská, podle níž je situace v krajském zdravotnictví velmi špatná. „Neexistuje koncepce, akutní lůžkovou péči v kraji řeší slepenec třech nemocnic. Z minulé éry má nemocnice ztrátu 120 milionů a obrovský vnitřní dluh z doby, kdy se do objektů neinvestovalo. Budovy stavebně ani technicky nevyhovují, řada z nich je v havarijním stavu. Ve všech nemocnicích je kritický nedostatek personálu. Jsou zavřena celá oddělení a redukovaná intenzivní lůžka. To vede ke klesající úrovni zdravotní péče a zhoršuje se i její dostupnost,“ zdůraznila radní Podzemská.

Další dva odvolaní ředitelé, Jiří Štefan a Jan Frenc, berou výpověď s klidem. „Muselo k tomu dojít. Změnila se organizační struktura, byl to plánovaný krok,“ uvedl Štefan. „Beru to zcela normálně. Když mě v týmu nechtějí, pak nevím, co bych tady dělal,“ dodal Ferenc.

Nově jmenovaný generální ředitel Jiří Fojtík se kromě ekonomiky chce zaměřit na zlepšení personální situace v nemocnici. „To bude těžiště mé práce,“ uvedl Fojtík.
Vedení nemocnic
Nové organizační schéma managementu krajské nemocnice ruší místa ředitelů jednotlivých nemocnic v kraji. Nahradí je náměstci pro lékařskou péči: V Karlovarské nemocnici Roman Brázdil, v Sokolově Zuzana Fialová a Chebu Pavel Kopecký.

Autor: Ivana Kalinová

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení