VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice. Propad je hrozný

Karlovarský kraj: Je to ještě horší, než všichni čekali – ztráta krajské nemocnice je 121 milionů!

14.3.2008
SDÍLEJ:

ČTVRTÁ CENOVÁ. Jako na pavlači se chovali někteří představitelé krajského zastupitelstva při jednání o nemocnici. Zcela povolily nervy radnímu Jiřímu Červenkovi,ODS (třetí zleva).Foto: DENÍK/Silvie Risová

Krajské zastupitelstvo se včera na svém zasedání dozvědělo další nepříjemnou zprávu. Ztráta Krajské karlovarské nemocnice (KKN) za loňský rok činí neuvěřitelných 121 milionů a na letošek se počítá s minusem 80 milionů korun. Zastupitelům to sdělil předseda představenstva KKN Fojtík. Kolosální propad dříve bezztrátové nemocnice je ´dárkem´, který obyvatelům Karlových Varů, potažmo celého Karlovarského kraje, zanechala Česká zdravotní, a. s.

Přestože současný management nemocnice včetně Jiřího Fojtíka převzal funkce až v době obrovské finanční ztráty špitálu, náměstek hejtmana kraje Jan Zborník ekonoma kritizoval za to, že od něj ještě ´nemá na stole´ veškeré podklady o hospodaření nemocnice za loňský rok a výhled na rok letošní. O tom, že Fojtík a jeho tým propastný dluh nemocnice nezpůsobili, nepadlo ani slovo. Ani slovo rovněž nepadlo na téma plné opovědnosti politických představitelů kraje za to, že situaci v nemocnici nechali při správě České zdravotní zajít tak daleko. „Divím se, že se divíte,“ komentoval zastupitel Jaroslav Borka reakci Jana Zborníka. Tím zcela vyvedl z míry krajského radního Jiřího Červenku (ODS), který na něj, zcela brunátný, začal křičet, že je zcela mimo a podobně.

Novináři, návštěvníci jednání i většina zastupitelů byli výstupem otřeseni. A to i přesto, že Červenka po chvíli svůj výstup komentoval a tvrdil, že za vývoj v nemocnici není odpovědný. Zapomněl však na trestní oznámení a soudní při s opozičním zastupitelem Janem Horníkem (SNK –ED), kterou vyhrál. Šlo v ní o to, že Horník před dvěma roky označil transformaci nemocnice a její správu Českou zdravotní za tunel. Ani on tehdy netušil jak obrovská ztráta nemocnici čeká. Stejně však o něco později Červenka reagoval na Horníka znovu. Ten totiž otevřel otázku odpovědnosti za 121milionovou ztrátu karlovarské nemocnice.

„Mám obrovské obavy, že tato ztráta, která možná nakonec bude ještě vyšší, povede k privatizaci nemocnice. Ono nám totiž nic jiného, než ji prodat, ani nezbyde,“ uvedl Horník. Zmínil také otázku možného, zcela pro nemocnici nevýhodného pronájmu lukrativního pracoviště dialýzy v karlovarském špitále. V tu chvíli se však dostal pod těžkou palbu zastupitelů ODS, nervy, kromě Jiřího Červenky, zcela povolily i Janu Svobodovi (ODS), který dokonce osočil Horníka, zcela mimo projednávané téma, za ´zmatené a trapné pobíhání při volbě prezidenta´ a oznámil mu, že ´jeho kariéra jako senátora není úspěšná´. Horník zastupitelům také sdělil, že má informace o případné privatizaci nemocnice a že konkrétní podklady mají k dispozici i reportéři České televize. Toto však hejtman Pavel radikálně popřel a vyzval Jana Horníka k předložení důkazů. Jednání krajských zastupitelů se v tu chvíli snížilo na nedůstojnou úroveň, hádky a křik. Jiří Fojtík zastupitelům ještě sdělil, že management nemocnice má jasnou představu o tom, jak co nejefektivněji snižovat propastnou ztrátu.

I letos se však musí počítat s minusem zmíněných osmdesáti milionů, což je v porovnání s dobou před Českou zdravotní stále obrovský propad. Pokud jde o pronájem pracoviště dialýzy, Fojtík také informoval, že za výhodných podnímek pro obě strany a na dobu určitou, nebude vedení nemocnice proti tomu. Zatím však nemocnice výhodnou nabídku nedostala.

Výroky z diskuse

Některé výroky z jednání krajského zastupitelstva 13. března 2008 byly natolik šťavnaté, že by nám přišlo líto se o ně nepodělit s našimi čtenáři. Tady jsou…

„To jste nás nepotěšil.“ (hejtman Josef Pavel po informaci předsedy představenstva krajské nemocnice, že za loňský rok činí ztráta 121
milionů korun a letos se počítá se ztrátou 80 milionů)

„Co je? Jste nějak mimo, ne?“ (radní Jiří Červenka na dotaz poslance Jaroslava Borky k tématu krajské nemocnice)

„Dnes je tomu přesně dvacet let, kdy v Japonsku vybudovali nejdelší tunel.“ (zastupitel Jan Horník v diskuzi o krajské nemocnici)


„Jak je to skutečně s dialýzou, prý koluje smlouva podepsaná s firmou Fresenius? A chtěl bych vědět, jestli to všechno není příprava na privatizaci nemocnice. Nakonec, co nám zbude, než zas 200 miliony korun zadluženou nemocnici prodat.“ (zastupitel Jan Horník v diskuzi ke krajské nemocnici)

„Pane kolego, vaše fantasmagorie neberou konce. Já o tom nic nevím, nic takového jsem neviděl. Honzo ty už jsi úplně mimo, ty jsi se zbláznil.“ (hejtman Josef Pavel k dotazu Jana Horníka o možné privatizaci
Karlovarské krajské nemocnice)

„Všichni jsme o té smlouvě slyšeli, ale nikdo jsme ji neviděli. V dokumentech, které jsem převzal, není.“ (předseda představenstva KKN
Jiří Fojtík k údajné smlouvě na pronájem dialýzy)

„Pojďme od těch estrád k věcné debatě.“ (hejtman Josef Pavel při
nervozní diskuzi o krajské nemocnici)

„Nehodlám snášet vaše neustálé urážky. Kdyby byl středověk,
tak jdeme na souboj!“ (radní Jiří Červenka v diskuzi se zastupitelem
Janem Horníkem)

(Silvie Risová, Petr Zahradníček)

14.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Expozice unikátního Retromuzea v Chebu.

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Pěstujeme olivy

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Pokusila se usmrtit narozenou holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Plzeň - Ženě, která v neděli tajně porodila a novorozeně ukryla v koši na prádlo, hrozí až výjimečný trest. Policisté ji v pondělí obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. 

Medvědí pramen zve na pěknou procházku

Mariánské Lázně - Město Mariánské Lázně je známé svými prameny, ale klasický turista míří hlavně k těm, co jsou v okolí kolonády. Což je na škodu, protože i v okolí města je spousta krásných míst a pramenů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení