VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak platit v nemocnici?

Karlovarský kraj - V Karlových Varech zvolili přímé platby proti dokladům, automaty mít nebudou

3.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Jak a komu platit za lékařské ošetření v Karlovarské krajské nemocnici? „Platby budou pacienti hradit přímo u lékaře v ordinaci. Žádné bankomaty nebo automaty nezavádíme. Peníze uhradí klient přímo proti dokladu,“ uvedla Zdeňka Marková, mluvčí nemocnice v Karlových Varech.
Za návštěvu, při které lékař provedl klinické vyšetření, tak pacient zaplatí třicet korun. „Poplatek se neplatí v případě, že pacient je vyšetřen v ambulanci nebo jiném odborném pracovišti a následně je přijat k hospitalizaci,“ vysvětlila Marková.

Za výdej každého druhu léčebného přípravku, který je hrazen plně nebo částečně z veřejného zdravotního pojištění, zaplatí nemocný také třicet korun. „Jsou–li na receptu předepsány dva druhy léků, platí se za tento recept poplatek šedesát korun bez ohledu na počet balení. Platba se neplatí tehdy, jestliže je výdej léku vázán na lékařský předpis, ale pacient jej plně hradí sám,“ vysvětlila Marková.

Za každý den ústavní lůžkové péče zaplatí klient nemocnice šedesát korun. To znamená, že tyto peníze zaplatí rodič za pobyt u dětí do šesti let věku, za lůžko za novorozence a za inkubátor. „Poplatek se neplatí za den nebo dny, kdy je pacient v propustce. Den přijetí a den propuštění se počítají dohromady, tedy jako jeden den,“ doplnila mluvčí karlovarské nemocnice.

pacient musí poplatky zaplatit nejdéle do osmi kalendářních dnů po propuštění z hospitalizace, pokud byl pobyt kratší než třicet dnů. „A vždy k poslednímu dni kalendářního měsíce v případě, že je hospitalizace delší než třicet dnů,“ upozornila Marková.

Za pohotovostní službu si každý občan zaplatí od nového roku devadesát korun. To se týká pohotovosti pro dospělé, děti i zubní. „Za ústavní pohotovostní službu, tedy vyšetření v sobotu, neděli a ve svátek a v pracovních dnech od 17 do 7 hodin, se hradí poplatek pouze v případě, že nenásleduje hospitalizace. Na pohotovosti musí pacient platit ihned,“ dodala Zdeňka Marková.

Poplatky pacient nehradí v případě, jde–li o pojištěnce, který se prokáže rozhodnutím, oznámením nebo potvrzením vydaným orgánem pomoci v hmotné nouzi o dávce, která je poskytována podle zvláštního právního předpisu. Potvrzení ovšem nesmí být starší než třicet dnů. Poplatky v nemocnici se nehradí ani za hemodialýzu nebo za vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně. Další vyjmenované diagnózy osvobozené od poplatků stanoví novela zákona.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení