Zatímco před časem rušily velké pivovary své pobočky v Karlových Varech (Karel 11, Dukát 12 či Lord 11 černé pivo) a Chebu (Hradní 11), tak v poslední době vyrostlo hned několik malých soukromých pivovarů. Například v Chyši, Velichově nebo v Lokti.

Majitel loketského pivovaru Václav Lojín vzpomíná: „V archivu jsem vypátral, že v Lokti se vařilo pivo už dávno. První práva na vaření vydal Jan Lucemburský v roce 1330, která po požáru v Lokti obnovil Karel IV. v roce 1352.“

Podle Lojína se pak nepřetržitě pivovarnictví v Lokti rozvíjelo až do doby nedávné. „V minulém století se loketský pivovar přemístil do areálu dnes již bývalé drůbežárny a Anton Thum zamýšlel z původní sladovny vytvořit zájezdní hostinec. K tomu už ale nedošlo a pivovar byl v Lokti také zrušen.“
Lojín, podobně jako Vladimír Lažanský v Chyši, se pustil do vybudování malého pivovaru za přispění strukturálních fondů Evropské unie a otevřel 30. května 2006. Vaří jedenáctistupňové nepasterizované a nefiltrované pivo Florián.

„Máme dva tanky, ale chystáme se výrobu rozšířit a vybudovat další čtyři tanky na ležák,“ říká Lojín, který se osobně účastní každého vaření a upravuje každou várku podle návrhu hostů a štamgastů. „Teď máme pivo víc hořké, které nám pochválil dokonce sládek plzeňského pivovaru,“ dodal Lojín.
Historickou tradici mělo také chyšské pivo. Vařilo se v zámeckém pivovaru šlechtického rodu Lažanských. Pivovar po druhé světové válce naprosto zchátral a mimo jiné sloužil i jako sklad uhlí pro obecní kotelnu.

K životu probudil bývalý pivovar až současný majitel zámku, podnikatel a finančník Vladimír Lažanský. Ten už od poloviny devadesátých let postupně rekonstruoval zámek v Chyši a zhruba před pěti lety se pustil do opravy historického pivovaru. Díky obrovskému nasazení je dnes pivovar kompletně rekonstruovaný a vaří se v něm jedno z nejkvalitnějších ´domácích´ piv v České republice.

„Před několika dny vyhrálo naše pivo první a třetí místo na celorepublikové Jarní ceně českých sládků na Zvíkově,“ potvrzuje kvality chyšského moku syn majitele zámku Vladimíra Lažanského, Vojtěch Lažanský.

Na tradiční soutěži se sešlo 121 piv z jedenatřiceti pivovarů, které vaří do pěti tisíc hektolitrů tradičního nápoje. „Kromě toho jsme na jaro připravili vynikající dobrotu – velikonoční čtrnáctistupňové pivo s medem,“ dodáváVojtěch Lažanský.
O výrobě „svého“ piva uvažují i v Sokolově, kde chtějí vařit pivo s názvem Permon. Také Karlovy Vary nezůstanou zřejmě pozadu. Podle našich informací by měl vzniknout pivovar v Doubí u Zámečku. Vybudovat by jej měl Karlovarák Karel Holoubek a vařit by se tu měla opět tradiční jedenáctka Karel.

(PETR ZAHRADNÍČEK, SILVIE RISOVÁ)