Přestože se před minulými krajskými volbami do sebe ostře pustily obě dvě hlavní politické síly (ODS a ČSSD), výsledkem jejich předvolební mobilizace bylo po volbách utvoření bezproblémové krajské vládní koalice. Jak vládla, co se povedlo a co nikoliv? Na to se nyní podívejme…

Silnice
Otevření průtahu krajským městem a práce na dalších úsecích rychlostní silnice R6 z Chebu do Prahy patří bezesporu k tomu, co se podařilo. K pozitivům patří i dokončení obchvatu Ostrova a modernizace některých zanedbaných silnic II. třídy. Jejich opravy ovšem vyvolávají někdy i otazníky. Například, když se „opravuje“ málo frekventovaný a nijak výrazně poškozený úsek silnice mezi Krásnem a Prameny na úkor některých evidentních „tankodromů“ na frekventovanějších úsecích.

Železnice
Zde je třeba popravdě říct, že funkční tratě jsou především v kompetenci Českých drah a kraj ovlivňuje (dotačně) některé spoje. Karlovarský kraj má na dráze poměrně slušné přeshraniční regionální spojení.
Problémem ale je přešlapování na místě na vyřazených úsecích tratě. Například z Lokte přes Horní Slavkov do Krásného Údolí. Váhavý postoj, jestli má smysl tuto trať zachránit, či se tu má vybudovat cyklostezka, vede akorát k tomu, že značná část kolejiště a mostních konstrukcí byla rozkradena a tratí prorůstá les.

Letiště
Vyřešily se majetkoprávní problémy s pozemky a byla prodloužena startovací a přistávací dráha dle mezinárodních parametrů. Staví se nový moderní terminál a v tomto směru kraj splňuje své předsevzetí spojit tento region letecky se světem na výbornou.

Zdravotnictví
Velké plány „od stolu“ se sloučením tří nemocnic do jedné krajské akciové společnosti (KKN) s cílem ušetřit, optimalizace zdravotnictví a následné kroky, se nepovedly. Neschopnost krajského vedení a manažerů komunikovat s primáři a zdravotnickým personálem vedla k největší občanské neposlušnosti v kraji od dob sametové revoluce. Dodnes si krajské vedení a zodpovědné osoby za tuto důležitou oblast nedokáží přiznat své selhání.
Naopak je třeba uznat, že se podařilo vyřešit síť záchranných služeb a jejich dostupnost do všech koutů Karlovarského kraje.

Školství
Pokusy o vysokou školu v Sokolově bankrotují na naprostém nezájmu ze strany studentů. Restrukturalizace středního a základního školství se stala v řadě místech kraje další rozbuškou především opět díky špatné komunikaci osob zodpovědných za tyto kroky. Ve financování školských zařízení nedošlo k závažnějším střetům, kraj vlastně pouze přerozděluje školám peníze ze státního rozpočtu.

Dotace a fondy EU
Kraj v této oblasti splnil svoji zprostředkovatelskou úlohu a rozdělil mezi nejrůznější subjekty desítky, možná stovky milionů. O úspěchu či neúspěchu získání dotace, např. pro města nebo obce, ovšem často sehrála svou roli vazba na koaliční vládu kraje. Byť je to pochopitelné, že krajská vláda ODS a ČSSD podpoří především „své“ radnice, není to úplně fér.

Kultura
Příspěvkové organizace kraje zaměřené na kulturu získaly za pět let 30 milionů korun na investice. Kraj podporuje kulturní „stálice“ jako třeba mezinárodní filmový festival, operní festival v Lokti nebo třeba mezinárodní festival uprostřed Evropy. Podobně jako u nemocnic i v případě tří muzeí došlo ke jejich sloučení, obrazně řečeno, pod jednu střechu. Ovšem, stejně tak jako zdravotníci, ani muzejníci nejsou z tohoto kroku nijak nadšeni. Nejsou však tolik slyšet. Krajským dluhem ovšem bezesporu je, že se nijak neangažoval v kauze karlovarského divadla a rozpuštění stálého souboru. Krajské město tak nemá ani krajskou, ani městskou stálou divadelní scénu.

Sport
V oblasti sportu kraj podporuje z logiky věci špičkové kluby a špičkové sportovní akce. Je ovšem jasné, že tyto špičky jsou z daleko větší části financovány ze soukromých zdrojů. Jde především o hokejovou extraligu a nejrůznější akce typu Kanoe Mattoni, světový šampionát v motokrosu, citytriatlon apod.

Tolik krátká rekapitulace toho, co se v kraji událo.