VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venkovské památky v Karlovarském kraji

Chebsko - Region je známý především svými lázněmi. Lidová architektura je téměř neznámá

4.1.2009
SDÍLEJ:

Typický chebský statekFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Až do poloviny příštího roku se návštěvníci výukového centra na náměstí Dr. Milady Horákové v Karlových Varech mohou seznámit z výstavou Venkovské památky Karlovarského kraje, kterou pořádá Spolek pro obnovu venkova Karlovarského Kraje.

Výstava navazuje na celoroční práci spolku a projekty mezinárodní spolupráce, které přispívají k zachování českého kulturního dědictví.
Letošní výstava, kterou pomáhala realizovat dlouholetá členka SPOV KK Ing. Hannelore Langrová, jejíž fotodokumentace a texty jsou prezentovány, je pokračováním loňské výstavy z galerie Na ochozu. Obsahem minulé výstavy byly nejen zdařilé příklady rekonstrukcí památkových objektů, ale i nešvary necitlivých přestaveb a opuštěné a zdevastované objekty. Letošní prezentace se zabývá především lidovou architekturou a zachráněným kulturním dědictvím na venkově.

Z úvodního textu výstavy :
Vývoj po 2. světové válce s výměnou většiny obyvatelstva v západních Čechách znamenal zpřetrhání tradičních vazeb, ztrátu místních lidových obyčejů a svébytné regionální kultury. Důležitou součástí kulturního dědictví je však i lidová architektura. I v této oblasti se bohužel zachoval jen zlomek původního bohatství.

V Krušnohoří a Smrčinách byla stanovena hraniční pásma, která způsobila vylidnění příhraničí, nevyužívání rázovitých starých domů a jejich následné zbourání. V sokolovské pánvi povrchová těžba hnědého uhlí způsobila nejen nezměrný zásah do životního prostředí, nýbrž také zničení obcí, osad a jednotlivých staveb. Těžba uranu či umístění vojenských újezdů v Slavkovském lese a Doupovských horách rozšířily dílo zkázy, lidová architektura tu dlouhá léta neměla žádnou cenu, byla „nemoderní“ a z velké části zanikla.

Památková ochrana státu se zlepšila teprve v posledních letech, především po vzniku samostatného Karlovarského kraje. Ovšem řada cenných dokladů lidového stavitelství byla zachráněna jen díky moudrosti, píli a investicím nadšenců, kteří pochopili, že historická hodnota těchto staveb nejsou ničím nahraditelná.

Karlovarský kraj je známý svými lázněmi, hrady a zámky, několika horskými středisky. Poklady lidové architektury na venkově jsou však málo známé. Soubor fotografií si klade za cíl ukázat um někdejších lidových stavitelů a zachovalé stavby s jejich regionálními odlišnostmi na území Karlovarského kraje.

Aby nezájem, nevědomost, nevkus a nedostatečnost veřejné podpory neohrozil historické hodnoty tohoto kulturního dědictví, je zapotřebí propagace, informací, nadšení i kus lokálního patriotismu…

4.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení