VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojišťovny uznají jen silnější otřesy

ZÁPADNÍ ČECHY - Karlovarský kraj, především chebský okres, zažívá už několik týdnů zemětřesení a zdejší obyvatelé už sčítají první škody na majetku. Výjimkou tak nejsou ani popraskanédomy.

29.10.2008
SDÍLEJ:

Země na Chebsku se znovu otřásla. Zemětřesení mělo sílu 3,2 stupňů Richterovy škály. Ilustrační snímek.Foto: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

Zemětřesení zatím dosáhlo nejvyšší síly 4,3 stupně Richterovy stupnice. Toto měření, které znázorňuje sílu celkové uvolněné energie, však není pro uplatnění pojistné události rozhodující. Tím je totiž mezinárodní stupnice udávající makroseismické účinky zemětřesení, kterou geofyzici nazývají MSK – 64.

„Zemětřesením, které lze uplatit v pojistné události, se rozumí otřesy zemského povrchu vyvolané pohybem v zemské kůře, které dosahují alespoň šestého stupně mezinárodní stupnice udávající makroseismické účinky zemětřesení,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek s tím, že všichni ti klienti, kteří smlouvu s pojišťovnou podepsali, jsou s touto podmínkou srozumněni.

MSK – 64 udává sílu vodorovného zrychlení na povrchu. Ta se může na různých místech lišit, a to kvůli účinkům zemětřesení. Hodnota na Rychterově stupnici se tak nemusí s MSK – 64 shodovat.

Jak reagoval Jan Zedník Geoyfzikálního ústavu, odborníci o MSK – 64 raději veřejnost neinformují, protože by lidé mohli být ze dvou různých hodnot zmateni. „V roce 1985 dosáhlo zemětření na Chebsku hodnoty 7 MSK – 64. To ale neznamená, že to bylo sedm stupňů na Rychterově škále. Kdyby to tak bylo, padaly by domy,“ vysvětlil.

Podle něho ale v tuto chvíli zatím není možné říci, jakou silou na stupnici MSK – 64 zemětřesení na Karlovarsku udeřilo.

„Zjistit tuto hodnotu je trochu složitější. To se totiž dělá formou dotazníků zaslaným lidem, kteří v nich popíší účinky zemětřesení, jež sami zažili. Z těchto údajů se až pak sestaví mapa účinků. Na zpracování ale nyní nemáme čas, protože jsme zahleceni stovkami příspěvků od lidí,“ dodal Zedník s tím, že bližší informace naleznou zájemci na www.ig.cas.cz.

Autor: Jana Kopecká

29.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení