Částku 18 milionů korun ročně investuje Městský úřad Cheb do údržby a obnovy veřejné zeleně. Vandalům to ale nevadí a jakmile můžou, květiny ničí a vytrhávají.
Práce mnoha zahradníků a dalších zaměstnanců Chebských technických služeb (Chetes) tak připomíná boj s větrnými mlýny.

Dokladuje to i případ z chebského parku Míru u autobusových zastávek. Pracovníci Chetesu tam osadili květinami starou kašnu.
„Když jsem přijel druhý den, bylo všechno vytrhané a poházené po parku,“ vzpomíná Antonín Vytlačil, který má na starost zalévání květin.
„Když něco takového zjistíme, vytrhané květiny, pokud nejsou poničené, zasadíme zpátky,“ říká vedoucí údržby zeleně Chetesu Jan Škůrek. „Místo poškozených musíme dát nové. Rostliny i práci okolo hradí město Cheb.“

Minimálně jednou týdně pak zahradníci kontrolují, zda je všechno v pořádku.
„Květiny lákaly vandaly vždy a nadále budou,“ myslí si Chebanka Alena Vacková. „Teď to ještě jde, ale až začnou dětem prázdniny, pak se teprve nestačíme divit, co všechno umí mládež zničit. Pokud vím, tak je každoročně lákají hlavně lavičky, které se dají přenášet, pomalovávat a ničit. To už ale bude práce pro policisty a městské strážníky.“

„Já třeba pochopím zahrádkáře, který si chce vzít řízek z květiny z veřejné zeleně,“ říká 54letá Jitka z Chebu.
„Ale vytrhat všechny rostliny jen proto, že se potřebuji pobavit s kamarády a právě se nudím, to vážně umí jen někteří naši spoluobčané, zejména ti mladší,“ neskrývá rozhořčení.